Blog

Dokarmianie dolistne użytków zielonych się opłaca

Użytki zielone, podobnie jak zboża dobrze reagują na nawożenie dolistne. Podnosi ono nie tylko potencjał plonowania uprawy, ale również pozwala uzyskać dobrą jakościowo paszę objętościową o zbilansowanym składzie zawierającą zarówno komplet makro jak i mikroelementów.

W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie udziału pasz pochodzących z kukurydzy, które dominują w dawkach pokarmowych dla bydła. Kukurydza jest bardzo dobrą paszą energetyczną, jednak w żywieniu bydła, głownie krów mlecznych, nie może zabraknąć pasz objętościowych, które są wartościowym źródłem białka. Dobre pasze objętościowe pochodzą przede wszystkim z użytków zielonych. Jest to tym bardziej ważne, że taka pasza nie tylko zwiększa szanse na tańsze pokrycie zapotrzebowania zwierząt na białko, ale jest także świetną receptą na wymóg żywienia krów paszami niemodyfikowanymi genetycznie, tzw. bez GMO. Znaczna część podmiotów skupujących mleko już wprowadziła ten warunek.

Niewykorzystany potencjał

Niestety potencjał produkcyjny krajowych użytków zielonych w naszym kraju jest ciągle słabo wykorzystywany, i co więcej w wielu przypadkach uzyskuje się z nich pasze o przeciętnej wartości pokarmowej. W przypadku łąk i pastwisk najczęściej nawożenie zostaje ograniczone do stosowania nawozów posypowych zawierających azot. Stosunkowo rzadko zostaje ten składnik dobrze zbilansowany pozostałymi ważnym makroelementami takimi jak fosfor czy potas. Niestety często zdarza się jeszcze także, że uprawy takie prowadzone są w warunkach odczynu, daleko odbiegającego od optymalnego.

Tak masz jak dbasz

Ostatnie lata z suszą w tle, wyraźnie pokazały, że tylko zadbane, dobrze odżywione użytki zielone, lepiej przeciwstawiały się problemom ze słabą dostępnością wody i umożliwiły zgromadzenie odpowiedniej ilości dobrej jakościowo paszy objętościowej na okres żywienia zimowego. Warto pamiętać, że oprócz podstawowego nawożenia przedsiewnego (zakładanie użytków zielonych) i pogłównego (azot, fosfor, potas, siarka, magnez, regularne wapnowanie) regularnie koszone i intensywnie eksploatowane użytki zielone powinny być wspomagane nawożeniem dolistnym.

Regularnie koszone i intensywnie eksploatowane użytki zielone powinny być wspomagane nawożeniem dolistnym

Co zyskujemy nawożąc użytki zielone dolistnie?

Dzięki nawożeniu dolistnemu możemy wspomagać krzewistość roślin, a tym samym zadarnienie. Taki sposób nawożenia jest niezastąpiony w okresach szybkiego przyrostu biomasy, kiedy system korzeniowy nie jest w stanie na czas dostarczyć wszystkich składników pokarmowych roślinie. Przyspieszamy także odrost runi, a tym samy uniezależniamy produkcję pasz objętościowych od kaprysów pogody.

Należy jednak pamiętać, by zastosowane produkty były wysokiej jakości i nie krystalizowały się na liściach. To zapewni dobrą przyswajalność składników przez rośliny i takie nawożenie okaże się wysoce efektywne.

Dla zbilansowania składników pokarmowych

Na rynku przez długi okres brakowało produktów, które specjalnie by były skomponowane pod potrzeby roślinności łąkowej oraz zwierząt. W odpowiedzi na zapotrzebowanie powstał nawóz ADOB® Mikro Trawa. Oprócz podstawowych makroelementów NPK (10:10:10), zawiera także magnez (Mg) i siarkę (S) oraz niezbędne mikroelementy: mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), żelazo (Fe), molibden Mo). Mikroelementy (oprócz molibdenu) w nawozie są schelatowane, w związku z czym są szybko i łatwo przyswajalne przez rośliny.

Wiosną zaleca się 2 krotne stosowanie nawozu na każdy odrost, stosowanie jesienne w zmniejszonej dawce ma na celu głównie przygotowanie roślin do zimy. Szczegóły stosowania ADOB® Mikro Trawa.