Aktualności

Silna presja zarazy i alternariozy w ziemniakach

Początek wegetacji nie był dla ziemniaków korzystny, ze względu na suszę i panujące chłody, a nawet przymrozki, które zahamowały rozwój roślin. Na plantacjach, pojawiły się takie choroby, jak rizoktonioza czy czarna nóżka. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, bardzo wcześnie, bo już w połowie maja, w wielu regionach kraju, szczególnie w centralnej i południowej części, pojawiła się zaraza ziemianka, szczególnie w znacznym natężeniu forma łodygowa tej choroby. Na początku lipca obserwowaliśmy także pierwsze objawy alternariozy na ziemniakach. Aktualnie ciepła i wilgotna pogoda spowodowały, że sprawca zarazy ziemniaka ma idealne warunki do rozwoju i jego presja  jest bardzo wysoka. Ponieważ pogoda cały czas sprzyja sprawcy zarazy konieczny jest stały monitoring plantacji.

Do zwalczania sprawcy zarazy zarejestrowanych jest wiele substancji czynnych o różnych mechanizmach działania, co umożliwia żonglowanie nimi w celu zapobiegania powstawaniu odporności. Dlatego w zwalczaniu zarazy ziemniaka koniecznie trzeba dobierać środki w określonej kolejności, tj. do pierwszych zabiegów, które już są dawna za nami, należy wybierać fungicydy zawierające substancje systemiczne w momencie, gdy rzędy ziemniaków nie są jeszcze zwarte. W następnej kolejności stosuje się preparaty kontaktowe i wgłębne, gdy łan jest zwarty. Jednak i wtedy nie należy zapominać o substancjach systemicznych w celu ochrony nowych przyrostów. Jeśli ryzyko infekcji jest większe warto zastosować substancje o działaniu leczniczym, a w środkowym okresie sezonu wegetacyjnego (od wiązania pąków kwiatowych do końca kwitnienia) ze względu na duże ryzyko infekcji należy wybierać fungicydy o działaniu translaminarnym, układowym. W tym roku problemem jest dostępność fungicydów do zwalczania sprawcy zarazy ziemniaka, więc niekiedy potrzebny będzie kompromis.

Przy okazji zabiegów fungicydowych bardzo istotne jest podanie także mikroelementów. Idealnym i kompleksowym rozwiązaniem skrojonym do potrzeb ziemniaka jest nawóz ADOB® Mikro Ziemniak zawierający oprócz NPK, także magnez, siarkę oraz podwyższone ilości boru i manganu, składników bardzo ważnych dla ziemniaka oraz miedź, molibden, żelazo, i cynk. Wszystkie mikroelementy (oprócz boru i molibdenu) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są szybko dostępne dla roślin.

Forma dygowa zarazy ziemniaka

Forma dygowa zarazy ziemniaka