Harvest Zinc

„Dwa miliardy ludzi w krajach rozwijających się choruje z powodu diety ubogiej w witaminy i minerały.”
www.gatesfoundation.org

Problem niedoboru mikroelementów w codziennej diecie dotyczy miliardów ludzi na świecie, głównie w krajach rozwijających się. Podstawowe produkty żywnościowe spożywane w tamtych regionach są bardzo ubogie w składniki pokarmowe – mikroelementy i witaminy. Konsekwencją spożywania takiego pożywienia są niedobory mikroskładników i witamin u ludzi. Niedobory te są bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzą do wielu trudno uleczalnych chorób oraz śmierci dziesiątek milionów ludzi na świece.

Harvest Plus to program, który ma na celu ograniczenie zjawiska niedożywienia ludzkości na świecie poprzez zapewnienie spożywania

odpowiedniej ilości mikroelementów w codziennej diecie. W tym celu rozwija się pracę nad biofortyfikacją. Biofortyfikacja to hodowla odmian roślin masowo spożywanych przez ludzi, które w swoich częściach jadalnych będą zwierały dużą i wyższą niż normalne rośliny ilość mikroelementów. Spożywając biofortyfikowane rośliny w codziennej diecie, łatwo będzie można zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na brakujące mikroelementy i składniki pokarmowe. Program Harvest Plus został uruchomiony w 2004 roku, kiedy badania nad biofortyfikacją upraw zostały oficjalnie sfinansowane przez Fundację Billa i Mellindy Gatesów.

Harvest Zinc Fertilizer Project to projekt realizowany w ramach

Harvest Plus, który bada wpływ nawożenia upraw różnymi nawozami cynkowymi (doglebowymi i dolistnymi) na zwiększenie zawartości cynku w ziarnach tych upraw. Badania prowadzone są na różnych uprawach: pszenicy, ryżu, kukurydzy i soi, oraz w różnych krajach, np. w Brazylii, Chinach, Pakistanie, Tajlandii, Turcji, Zambii, Nigerii, Meksyku, Afryce Południowej czy Indiach. Projekt jest wieloetapowy, rozpoczął się w 2008, obecnie trawa jego kolejna, już czwarta, faza. Początkowo badania dotyczyły tylko cynku, w późniejszych fazach projekt rozszerzono o inne pierwiastki, m.in. jod, selen i żelazo. Projekt wspierany jest przez wiele renomowanych firm oraz instytucji naukowych. ADOB jest partnerem projektu do jego drugiej fazy – roku 2011.
Więcej informacji: http://www.harvestzinc.org

Współpracujemy ze światowymi liderami