Aktualności

Gnatarz i tantniś zaatakowały rzepaki

Ciepły wrzesień wyjątkowo aktywował szkodniki, szczególnie narażone były plantacje rzepaku, tym bardziej, że w wielu rejonach założono je nawet o 10-14 dni wcześniej niż zazwyczaj. W tym sezonie obserwowaliśmy już pchełki, mszyce, tantnisia krzyżowiaczka, czy śmietkę kapuścianą na rzepakach, a w minionym tygodniu dołączył do tych szkodników także gnatarz. Wprawdzie południowo-zachodnia część kraju boryka się ze skutkami nadmiaru wody i skutkami powodzi, ale w wielu rejonach kraju ciepły wrzesień i brak wody spowodował także problemy ze wschodami rzepaku, a dodatkowo szkodniki spotęgowały problemy rzepaku.

Do zwalczania tantnisia zarejestrowana jest w rzepaku ozimym m.in. mieszanina acetamiprydu i lambda-cyhalotryny, podobnie zresztą jak i na gnatarza, którego także można zwalczać za pomocą takich substancji, jak: acetamipryd, deltametryna, lambda-cyhalotryna.

Przy okazji zabiegu insektycydem, warto także wzmocnić rośliny i poprawić ich kondycję, co tym samym także polepszy tolerancję na stresy oraz odporność na mróz, za pomocą mikroelementów takich, jak: bor, cynk, mangan, molibden, miedź, ale także żelazo. Szczególnie bor, który ułatwia gromadzenie cukrów rozpuszczalnych – to jeden z ważniejszych procesów podczas hartowania na mróz – oraz siarki. Składniki te możemy podać rzepakowi dolistnie, ważne, aby były szybko i łatwo przyswajalne przez rośliny. Idealnie w te wymagania wpisuje się nawóz ADOB® Mikro Rzepak, który zawiera azot, siarkę oraz duże ilości boru, manganu, molibdenu. Zawiera dodatkowo także miedź (Cu), cynk (Zn) i żelazo (Fe), które są niezwykle istotne dla rzepaku. Co ważne, mikroelementy w nawozie (z wyjątkiem boru i molibdenu) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. ADOB Mikro Rzepak nie tylko zwiększa zimotrwałość rzepaku, ale także wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Nawóz można zastosować już od fazy 4 liści rzepaku – zalecana dawka to 2 kg/ha.