Aktualności

Marchew jedzie do magazynów

Zbiory marchwi w sezonie 2024 są już znacznie bardziej zaawansowane, jak w roku minionym. Jak sobie w większości przypominamy listopad 2023 przyniósł znaczne spadki temperatury, co zaskoczyło wiele osób i przerwało zbiory warzyw; duża część marchwi uległa przemrożeniu i nie była przydatna do handlu. Stąd zapewne to aktualne zaawansowane tempo zbiorów korzeniówki. A przypomnimy, że w tym roku marchew była uprawiana w naszym kraju na ponad 14 000 hektarów (dane ARMiR). Najwięcej tego warzywa produkowane jest w województwach: kujawsko-pomorskim (3153 ha), lubelskim (1858 ha) oraz wielkopolskim (1528 ha). Na poziomie powiatów prym w produkcji marchwi wiedzie powiat inowrocławski (kujawsko-pomorskie) oraz kazimierski (woj. świętokrzyskie).
Podkreślić trzeba, że w produkcji do długotrwałego przechowywania marchwi istotna jest dojrzałość fizjologiczna korzeni. W praktyce „dojrzałość” możecie Państwo określić na podstawie wielkości i kształtu korzeni, ich wybarwienia i smaku – cech charakterystycznych dla danej odmiany. Wiemy, że odmiany w typie nantejskim, najczęściej uprawiane w naszym kraju, w fazie dojrzałości powinny mieć zaokrąglony koniec korzenia. Wiemy też, że dobrze wyrośnięte korzenie mają właściwy skład chemiczny oraz wolne tempo zachodzących procesów życiowych, co ogranicza ubytki w magazynie.
A na co zwrócić uwagę przechowując korzenie? Otóż na temperaturę oraz wilgotność powietrza. Temperatura powinna być na stałym poziomie od 0 do 1 stopnia C, natomiast optymalna wilgotność to 95-98%.