W trosce o rozsadę selera
Seler korzeniowy w naszym kraju uprawia się wyłącznie z rozsady. Jej produkcja trwa dość długo (ok. dwóch miesięcy), dlatego, zwłaszcza w najwcześniejszych terminach, należy zadbać o optymalne warunki do rozwoju roślin, aby następnie uzyskać wysoki plon korzeni.
Polska jest jednym z największych producentów selera w Europie. Według informacji z deklaracji o dopłaty bezpośrednie i obszarowe udostępnionych przez ARiMR, uprawy selerów w naszym kraju prowadzono w minionym sezonie na ponad. 3 tys. hektarów, z których produkcja w ok. 80% kierowana jest na rynek warzyw świeżych a w 20% do przetwórstwa. Seler swoją popularność zawdzięcza tzw. włoszczyźnie, gdzie ma swój udział; znajduje jednocześnie duże zastosowanie jako składnik surówek. Wykorzystywany jest ponadto w przetwórstwie warzywnym, jako dodatek do konserw, soków i sosów, a także do produkcji suszu oraz mrożonek.
Chcąc uzyskać wysokiej jakości rozsadę za priorytet należy przyjąć dbałość o jej zdrowotność. Realizując ten cel warto pamiętać o odkażaniu podłoża oraz pomieszczeń i urządzeń uprawowych, a także narzędzi oraz materiałów wielokrotnego użytku, np. skrzynek wysiewnych czy palet rozsadowych. Ważny jest wybór nasion. Decydując się na te podkiełkowane lub otoczkowane można uzyskać szybsze wschody, w porównaniu z nasionami standardowymi, co pozwala skrócić okres produkcji rozsady. Ważną decyzją w produkcji rozsady jest wybór podłoża. Można zdecydować się na wybór gotowego produktu lub sporządzić podłoże we własnym zakresie. W tym drugim przypadku należy do torfu dodać nawozy minerale, aby osiągnąć wymagany poziom zawartości poszczególnych składników pokarmowych (N – 100–150; P – 100–120; K – 200–300 mg/dm3).