Aktualności

Bor niezbędny burakom

Ostatnie opady deszczu poprawiły kondycję wielu upraw, m.in. także buraków cukrowych. Choć są rejony kraju, jak choćby Wielkopolska, gdzie silne opady wraz gradem, zniszczyły wiele plantacji. Nie wszędzie udało się wykonać wszystkie zabiegi odchwaszczające z powodu przekropnej pogody. Ocieplenie, które obserwujemy w pierwszej dekadzie czerwca sprzyja wtórnemu zachwaszczeniu, dlatego konieczny jest monitoring plantacji. Konieczne jest także zadbanie o odpowiednie odżywienie roślin, przede wszystkim dostarczenie mikroelementów. Najważniejszym dla buraka cukrowego jest bor, którego niedobór może spowodować poważne straty w ilości, ale także jakości plonu. Co ważne, składnik ten trzeba poddawać zapobiegawczo. Pierwsze symptomy jego niedoboru występują w postaci chlorozy najmłodszych liści. Na ogonkach liściowych powstają zdrewniałe pęknięcia. Następnie obumiera stożek wzrostu i wdaje się zgnilizna – sercowa lub sucha. Z kolei korzenie są słabo rozwinięte, a w jego wnętrzu powstają charakterystyczne puste kawerny i pęknięcia, które mogą stać się wrotami dla wielu chorób. Przede wszystkim jednak na skutek niedoboru boru spada w nich zawartość cukru.

Idealnym rozwiązaniem skrojonym do potrzeb pokarmowych buraka cukrowego jest nawóz ADOB® Mikro Burak Cukrowy. Zawiera on azot, potas, magnez, siarkę i podwyższone ilości boru, manganu oraz sodu, czyli składników szczególnie ważnych dla buraka cukrowego. Zawiera także inne mikroelementy, takie jak: miedź (Cu), molibden (Mo), żelazo (Fe) i cynk (Zn). Mikroelementy w nawozie (poza borem i molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin.

ADOB® Mikro Burak Cukrowy wspomaga rozwój systemu korzeniowego, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zgorzeli liścia sercowego – choroby, która znacząco obniża ilość i jakość plonu korzeni. Nawóz dodatkowo wpływa na zwiększenie zawartości cukru i zmniejszenie zawartości nieporządnego azotu alfa-aminowego. Wzmacnia tolerancję roślin na okresowe niedobory wody i suszę.

Pierwszą dawkę nawozu należy zastosować w fazie BBCH 14-16, a kolejną w fazie zakrywania międzyrzędzi BBCH 32-39 w dawce 4 kg/ha.