Aktualności

Chwilowe ocieplenie, ale uwaga na przymrozki!

Ocieplenie pogody spowodowało, że kto żyw ruszył w pole, żeby wykorzystać okno pogodowe przed Świętami Wielkiej Nocy. Niestety, to chwilowe ocieplenie sięgające nawet 17–22°C w ciągu dnia, po którym zapowiadane jest znaczne ochłodzenie podczas Świąt, gdzie temperatura ma spaść poniżej 10°C w ciągu dnia, z przymrozkami w nocy. Po roślinach widać także, że ocieplenie było im potrzebne, z jednej strony azot po opadach deszczu (nawet tych nieznacznych) miał szansę zadziałać, a z drugiej rośliny w końcu zacząć w pełni wegetację. Zboża ozime się zazieleniły, a rzepaki intensywnie strzelają w pęd.

Słaby wiatr, a chwilami zupełnie bezwietrzna aura, sprzyjać będą wykonywaniu zabiegów opryskiwania, ale pilnie monitorujmy spadki temperatur, które mogą być bardzo szkodliwe zwłaszcza jeśli wystąpią bezpośrednio po lub przed zabiegiem z wykorzystaniem regulatorów wzrostu (np. w zbożach czy rzepaku) lub herbicydów, np. poprawki odchwaszczające w zbożach ozimych.

Wprawdzie dotychczasowa pogoda nie sprzyjała aktywności szkodników rzepaku, ale lokalnie obserwowano intensywne naloty chowaczy łodygowych. Jeśli został przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości, wskazany był zabieg insektycydem. Niemniej jednak chwilowe ocieplenie może ponownie aktywować szkodniki i na polach mogą pojawić się chowacze oraz słodyszek rzepakowy.