Aktualności

Chwościk może zaatakować wcześniej

Pogoda w ostatnich dniach sprzyja rozwojowi chwościka burakowego – ciepła pogoda i opady deszczu. Poprzednie sezony pokazują, że walkę z tą chorobą należy zacząć zanim zaobserwujemy pojawienie się symptomów na roślinach. Przełom czerwca i lipca to moment rozpoczęcia intensywnego monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia chwościka. Grzyb najintensywniej rozwija się przy wysokiej wilgotności względnej powietrza (90–100%), po opadach deszczu i temperaturze powyżej 25°C w ciągu dnia oraz powyżej 15°C w nocy. Cykl rozwojowy sprawcy chwościka burakowego trwa od 3 do 4 tygodni.

Pierwsze objawy pojawiają się w postaci okrągłych, dwubarwnych plam o średnicy 3–5 mm – najpierw na najstarszych liściach. Początkowo środek plam jest biały, z czasem przybiera barwę szarą. Obwódka plam jest najczęściej koloru czerwonego lub brunatno-czerwoną. Silnie porażone fragmenty liści lub całe liście z czasem żółkną. Przypadku, gdy porażenie obejmie ok. 50% powierzchni – liście zasychają. Objawy pojawiają się one najpierw na najstarszych liściach, a następnie opanowują coraz młodsze.

Progi szkodliwości dla chwościka zgodnie, z którymi zabieg na plantacji buraka cukrowego jest wskazany zależą od stopnia porażenia roślin, tj.:

  • 5% roślin do 5 sierpnia,
  • 15% roślin między 5 a 15 sierpnia,
  • 45% roślin od 15 sierpnia do pierwszej dekady września.

Jak podkreśla wielu producentów buraka cukrowego, zabieg wskazany byłby już przy 1% porażenia. W miarę zasychania najstarszych liści roślina wytwarza nowe, w efekcie czego następuje wydłużenie głowy korzeniowej buraka oraz redukcja masy korzenia, co zwiększa straty podczas zbioru i obniża zawartość cukru. W pierwszym zabiegu warto zdecydować się na substancje o działaniu systemicznym.