Aktualności

Chwościk zaatakował wcześniej

Zazwyczaj przełom czerwca i lipca to moment rozpoczęcia intensywnego monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia chwościka. W tym roku jednak pierwsze symptomy porażenia chwościkiem obserwujemy już w pierwszej połowie czerwca. Sprzyja temu przebieg pogody – ciepło i opady deszczu. Poprzednie sezony pokazują, że walkę z tą chorobą należy zacząć zanim zaobserwujemy pojawienie się symptomów na roślinach.

Grzyb najintensywniej rozwija się przy wysokiej wilgotności względnej powietrza (90–100%), po opadach deszczu i temperaturze powyżej 25°C w ciągu dnia oraz powyżej 15°C w nocy.

Pierwsze objawy w postaci plam pojawiają się najpierw na najstarszych liściach, później atakują młodsze. Silnie porażone fragmenty liści lub całe liście z czasem żółkną. Przypadku, gdy porażenie obejmie ok. 50% powierzchni – liście zasychają.

Progi szkodliwości dla chwościka zgodnie, z którymi zabieg na plantacji buraka cukrowego jest wskazany zależą od stopnia porażenia roślin, tj.:

  • 5% roślin do 5 sierpnia,
  • 15% roślin między 5 a 15 sierpnia,
  • 45% roślin od 15 sierpnia do pierwszej dekady września.

Z praktyki wynika jednak, że zabieg wskazany byłby już przy 1% porażenia. W miarę zasychania najstarszych liści roślina wytwarza nowe, w efekcie czego następuje wydłużenie głowy korzeniowej buraka oraz redukcja masy korzenia, co zwiększa straty podczas zbioru i obniża zawartość cukru. W pierwszym zabiegu warto zdecydować się na substancje o działaniu systemicznym.