Aktualności

Deszcze opóźniają siew rzepaku

Deszcze w całym kraju nie tylko opóźniły żniwa, ale także zapowiada się, że nowy sezon rzepaku otworzymy w zaskakująco mokrych warunkach, od których się odzwyczailiśmy. Zazwyczaj siewy rzepaku opóźniały się z powodu suszy. W tym roku jednak deszczowa pogoda krzyżuje plany i terminowe siewy rzepaku. Jednak, w tych rejonach, w których udało się zasiać rzepak, a warunki sprzyjają wschodom, pierwsze liścienie obserwujemy już 4-5 dniach, co oznacza korzystną sumę temperatur potrzebną do ich uzyskania.

Od wschodów należy jednak prowadzić systematyczny monitoring plantacji, ponieważ warunki sprzyjają także presji szkodników. Jednym z najważniejszych, ale nie jedynym szkodnikiem, zagrażającym na tym etapie roślinom jest śmietka kapuściana. We wrześniu oraz w październiku szczególnie niebezpieczna dla rzepaku jest 3. pokolenie tego szkodnika. Do jej monitoringu można wykorzystać pułapki sygnalizacyjne feromonowe (zapachowo-pokarmowe), ale także pomocne będą żółte naczynia. Muchówka wylatuje z gleby w momencie, gdy jej temperatura osiągnie powyżej 10 st. C. Sygnałem do wykonania zabiegu jest przekroczenie progu szkodliwości, tj. 1 muchówka zaobserwowana w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

W tym okresie warto również zwrócić uwagę na chrząszcze pchełki rzepakowej, dla niej próg ekonomicznej szkodliwości i sygnał do wykonania zabiegu to 3 chrząszcze na 1 m.b. rzędu roślin. Nie jest to jednak łatwe do określenia, ponieważ pchełki są małe i szybko uciekają, skacząc na duże odległości. Przy silnej presji chrząszcze mogą znacznie ograniczyć powierzchnię asymilacyjną liścieni i liści, a w skrajnych przypadkach młode rośliny mogą zamierać. Uszkodzone rośliny są także bardziej podatne na wymarzanie, a miejsca uszkodzeń są bramą wejścia dla sprawców chorób.

Wschodzący rzepak mogą zaatakować także gnatarz rzepakowiec, tantniś krzyżowiaczek, chowacz galasówek, mączlik warzywny, ale także mszyce czy ślimaki (zwłaszcza w przypadku wilgotnej pogody, a taką mamy w tym sezonie). Dlatego już od wschodów rzepaku należy wystawić żółte naczynia, nawet jeśli nasiona zaprawione były insektycydem, który ma swój ograniczony czas działania.

Efekt żerowania pchełek