Deszcze w ostatniej chwili
Sytuacja pogodowa w kwietniu, szczególnie pod kątem opadów, była skrajna pod względem sumy opadów – wody brakowało, co było już widać po roślinach. Nawet rzepaki, szczególnie te zasiane na słabszych, przepuszczalnych glebach, zaczęły dotkliwie odczuwać braki wody. Z jednej strony zaczęły wcześniej kwitnąć, z drugiej redukować kwiaty oraz łuszczyny. Nie pomogły także kilkudniowe przymrozki wiosenne. Zboża także zaczęły redukować źdźbła i przyspieszyły kłoszenie – szczególnie widać to po jęczmieniu.
Ocieplenie na przełomie kwietnia i maja, któremu nie zawsze towarzyszyły obfite opady deszczu, choć w niektórych regionach wystąpiły nawalne burze a nawet gradobicia, nie poprawiło znacznie kondycji roślin. Teraz pilną kwestią jest, aby łapać okno pogodowe na zabiegi ochrony roślin czy dokarmiania dolistnego. Przykładowo jeśli planujemy w zbożach zabieg fungicydowy, warto zdecydować się na odżywienia dolistne i wzmocnienie roślin, aby ułatwić im przetrwanie warunków stresowych. Idealnym rozwiązaniem jest wieloskładnikowy nawóz dolistny ADOB Mikro Zboże. Jego skład został precyzyjnie opracowany i dostosowany do potrzeb pokarmowych zbóż. Nawóz zawiera azot (N), potas (K), siarkę (S) oraz duże ilości mikroelementów szczególnie istotnych dla prawidłowego rozwoju i wysokiego plonowania zbóż, czyli cynk (Zn), miedź (Cu), mangan (Mn), molibden (Mo) i żelazo (Fe). Mikroelementy w nawozie (poza molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. Zalecana dawka w fazie liścia flagowego to 2 kg/ha.
Ocieplenie z ostatnich dni wpłynęło także na aktywność szkodników, choć ochłodzenie po majówce może je wyhamować. W zbożach w maju na plantacjach może pojawić się m.in. ploniarka zbożówka, skrzypionka zbożowa, mszyca czy pryszczarek zbożowy, a także miniarki. Jeśli zauważymy nalatujące chrząszcze skrzypionki, oznacza to, że niebawem zaczną one składać jaja, z których wylęgną się larwy. To właśnie one są bardzo żarłoczne i w szybkim tempie potrafią pozbawić liście miękiszu. Na liściu objawia się to w postaci równoległych pasów samej skórki. Próg szkodliwości wynosi: w zbożach ozimych w fazie liścia flagowego 1–1,5 larwy na źdźble, w zbożach jarych wynosi 0,5–1 larwy na źdźbło. Zabieg najlepiej wykonać, gdy najstarsze larwy mają ok. 5 mm długości.