Aktualności

Kapusta z brakiem fosforu

Lustrując aktualnie plantacje kapusty głowiastej, na niektórych z nich widać zmiany barwy części nadziemnej roślin na kolor fioletowo-purpurowy. Co się z nimi dzieje? Po pierwsze może to być objaw niedoboru fosforu a po drugie objaw starzenia się roślin. Aktualnie obserwowany niedobór u roślin na późne zbiory wynikać może z niedostatecznego dostarczenia tego pierwiastka do gleby przed założeniem uprawy lub z problemów z jego pobieraniem, np. po wystąpieniu okresowo zastoisk wodnych czy w przypadku słabego rozwoju systemu korzeniowego. 

Późne lato i początek jesieni tegorocznego sezonu są szczególnie chłodne, dlatego wielu producentów  wspomagało rośliny  fosforem dolistnie. Z naszej oferty  bardzo dobrym rozwiązaniem do tego celu jest nawóz ADOB®ProFit 10-40-8 + mikro Owoce i Warzywa

Warto pamiętać, że przebarwienia o takiej barwie to duży problem wynikający z wadliwego odżywienia roślin fosforem zwłaszcza w uprawie wczesnych warzyw. Pobieranie fosforu w dużym stopniu uzależnione jest od temperatury. Jej spadek poniżej 13°C zmniejsza dostępność fosforu aż o 70%!