Maliny letnie czy jesienne? Różnice w uprawie i owocowaniu
Zakładanie plantacji malin wymaga dokładnego przemyślenia całej koncepcji i wyboru odpowiedniego stanowiska, odmian i zapewnienia roślinom właściwych warunków. Plantator musi także wybrać, czy chce uprawiać maliny na zbiór letni czy jesienny. Oba typy różnią się nie tylko porą owocowania, ale także sposobem prowadzenia krzewów, cięcia i odpornością na choroby.
Maliny letnie owocują na pędach dwuletnich, najczęściej od połowy czerwca do końca lipca. Maliny jesienne owocują na pędach tegorocznych od sierpnia (uprawach tunelowych już w lipcu) aż do pierwszych przymrozków. W ostatnich latach wiele osób uprawiających maliny w tunelach decyduje się również na uprawę malin na podwójny zbiór.
Różnice występują także w cięciu i pielęgnacji. W odmianach letnich po owocowaniu usuwamy tylko pędy dwuletnie. Odmiany „jesienne” są pod tym względem prostsze – cała plantacja jest ściana tuż przy ziemi późną jesienią lub wczesną wiosną.
Zarówno maliny letnie, jak i jesienne preferują stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne, próchniczne, o lekko kwaśnym pH (5,5-6,5). Maliny bardzo dobrze odnajdują się także w uprawach tunelowych. Osłony są dziś w zasadzie nieodzowne, jeśli chcemy produkować owoce deserowe. Odmiany letnie dają duży, jednorazowy plon wysokiej jakości owoców deserowych. Odmiany letnie zdominowały w ostatnich latach również produkcję owoców kierowanych z polskich plantacji do przetwórstwa. Wciąż dużym wyzwaniem jest wprowadzenie odmian i systemów ich uprawy pozwalających na zbiór kombajnowy, co przy rosnących kosztach pracy, wydaje się niezbędnym elementem plantacji nastawionych na produkcję owoców przemysłowych.
Do popularnych odmian malin letnich należą m.in.: ‘Glen Ample’, ‘Glen Carron’, ‘Glen More’, ‘Przehyba’, ‘Laszka’ czy ‘Octavia’. Wśród malin dedykowanych uprawie na pojedynczy czy też podwójny zbór w ostatnich latach w uprawach tunelowych dominuje w Polsce ‘Enrosadira’, czy ostatnio coraz popularniejsze np. ‘Malling Bella’ i zdobywająca rynek ‘Serena’. Z odmiana owocujących na pędach tegorocznych cały czas najważniejsze to ‘Polka’ i ‘Polana’.
Niestety ostatnie pogody nie sprzyjają uprawie malin. Wiele roślin na plantacja przeznaczonych na zbiór letni czy jesienny ucierpiała w czasie zimy lub podczas kwietniowych przymrozków. Dlatego warto zadbać o dobre ożywienie roślin mikroelementami oraz nawozami fosforowo-potasowymi, które regulują gospodarkę wodą i są nośnikiem energii, tak bardzo ważnej dla roślin po ostatnich spadkach temperatury.