Aktualności

Mikroelementy poprawią kondycję ozimin

Wyjątkowo ciepły październik i początek listopada, a także duża ilość wody – niekiedy nawet wręcz jej nadmiar, sprzyjają wegetacji roślin, ale także są to warunki sprzyjające presji chorób. Wcześnie wysiane zboża, zwłaszcza jęczmień, są w fazie krzewienia, a pogoda sprzyja ich wegetacji. Jęczmienie, zwłaszcza wysiane w optymalnym terminie, są silnie rozkrzewione i rozwinięte, zaczynają także żółknąć, co może oznaczać, że wilgotna i ciepła pogoda sprzyja presji chorób, a niekiedy może okazać się, że jest to także efektem niedoborem składników pokarmowych. Rzepaki również cały czas wegetują – w wielu regionach kraju ciepły i wilgotny październik zdecydowanie poprawił ich kondycję. Oznacza to, że cały czas można jeszcze wzmocnić rośliny i jeszcze lepiej przygotować na ewentualne warunki stresowe i zimowanie. Najważniejsze jest, aby rośliny po zastosowaniu nawozu dolistnego wegetowały przynajmniej przez 10–14 dni, co oznacza, że powinny panować dodatnie temperatury. Dzięki temu rośliny pobiorą składniki pokarmowe podane w nawozach.

Dla zbóż ważne będą miedź, cynk, mangan i molibden, aczkolwiek warto także pamiętać o borze. Z kolei w rzepaku właśnie bor jest jednym z najważniejszych mikroelementów, ale także mangan, cynk czy miedź i molibden. W zbożach jesienią dawki poszczególnych mikroskładników powinny wynosić: cynk: 100–150 g/ha, mangan: 60–130 g/ha, miedź: 50 g/ha, molibden: 5–10 g/ha, bor: 20–30 g/ha.

Natomiast w rzepaku jesienią należy podać takie mikroelementy, jak: bor: 150 g/ha, mangan: 200 g/ha, cynk: 50 g/ha, miedź: 40 g/ha, molibden: 10 g/ha. Mikroelementy, takie jak np. molibden, wzmacniają naturalną odporność roślin na grzyby chorobotwórcze. Cynk dodatkowo wzmocni tkanki, a molibden poprawi wykorzystanie pobranego już azotu, tak aby został wbudowany w tkanki.

W zbożach polecamy kompleksowy nawóz ADOB® Mikro Zboże, w którym mikroelementy (poza molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. Zapewni on prawidłowy stan odżywienia zbóż w niezbędne składniki pokarmowe, wpływa kompleksowo na wzrost i rozwój roślin, poprawia ich wigor, kondycję, zdrowotność oraz zimotrwałość. W rzepaku natomiast polecamy nawóz ADOB® Mikro Rzepak, który zawiera azot (N), siarkę (S) oraz duże ilości boru (B), manganu (Mn), molibdenu (Mo) oraz miedź (Cu), cynk (Zn) i żelazo (Fe). Mikroelementy w nawozie (poza borem i molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin.

Oziminy