Aktualności

Monitoruj szkodniki w kapustnych

Lipiec to miesiąc, w którym rozpoczyna się lot motyli drugiego pokolenia sporej grupy szkodników, dlatego należy szczególną uwagę przywiązać do monitoringu. Warto pamiętać, że w warzywach kapustnych mogą w tym okresie wystąpić m.in.: śmietka kapuściana, pchełki, bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, mszyce (kapuściana, brzoskwiniowa). Ponadto rośliny atakować będą już wciornastki i zmieniki. Dużo tego a jeszcze trzeba dodać mączlika warzywnego (często nazywanego białą muchą)! Dlatego warto posiadać w gospodarstwie pułapki feromonowe, tablice lepowe czy inne produkty do monitoringu i odłowu szkodników, bowiem te pozwolą na precyzyjne ustalenie terminów nalotu agrofaga na plantacje warzyw kapustnych oraz ułatwią określenie optymalnych terminów przeprowadzenia zabiegów zwalczania. Dzięki temu, ograniczona zostanie liczba zabiegów i ilość stosowanych chemicznych środków ochrony roślin.
Przykładowo do monitoringu nalotu i obecności wciornastków w obrębie plantacji można wykorzystać niebieskie tablice lepowe. Na śmietkę można użyć pułapkę zapachową żółtą (tubę). Monitoring pojawu tantnisia na plantacji można prowadzić przy użyciu pułapki trójkątnej z podłogą lepową i dyspenserem feromonowym. Warto też pamiętać, że ogólnie dostępna jest „Platforma Sygnalizacji Agrofagów”, gdzie Instytut Ochrony Roślin – PIB,  Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach oraz Instytut Uprawy i Gleboznawstwa – PIB w Puławach podają wyniki monitorowania organizmów szkodliwych w około 350 punktach na terenie całego kraju.

Wykonując zabiegi insektycydami po przekroczeniu progu szkodliwości danego szkodnika warto wesprzeć rośliny składnikami pokarmowymi. Na naszej stronie internetowej www.adob.com.pl jest szeroka oferta nawozów dolistnych do warzyw, w tym do warzyw kapustnych.