Aktualności

Na południu deszcze mogą opóźnić siew jęczmienia

Deszcze z ostatnich dni znacznie polepszyły warunki do siewu i wschodów jęczmienia, który w takich warunkach szybko wschodzi. Jednak są regiony, jak np. na południowym-zachodzie kraju, gdzie nawalne deszcze w ilości nawet powyżej 100 l/m2, uniemożliwiają prace polowe. Jęczmień ozimy to najwcześniej siane zboże ozime, co wynika m.in. z faktu, że powinien jeszcze jesienią się rozkrzewić. Jednak jego optymalne terminy siewu różnią się nieco w zależności od regionu kraju. Najwcześniej przypada on na północnym-wschodzie, a także w woj. lubelskim, tj. 5(10)–15 września, w większości kraju – w pasie środkowym, aż po woj. zachodniopomorskie jest to 10–20 września, a najpóźniej w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim, tj. 15–25 września.

Oczywiście terminy te warunkuje także przebieg pogody, a szczególnie jej uwilgotnienie oraz starannie przygotowane stanowiska do siewu, wówczas można nieco opóźnić siew jęczmienia. Pilnować jednak trzeba głębokości siewu, która powinna wynosić wówczas 2–3 cm (optymalnie 3–4 cm). W przypadku znacznego przyspieszenia terminu siewu istnieje ryzyko większej presji ze strony mszyc, które są wektorami chorób wirusowych, tj. żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) czy karłowatości pszenicy (WDV) i porażenia przez choroby grzybowe, jak np. mączniaka prawdziwego czy rdzę.

Warto pomyśleć o wzmocnieniu roślin już od wschodów mikroelementami i zabezpieczeniu, przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a szczególnie przed przymrozkami. Mikroelementy stosujemy powszechnie nalistnie, ale można je także podać już w momencie siewu. Możliwości takie daje nawóz ADOB® Starter, który zawiera mikroelementy szczególnie ważne dla prawidłowego wzrostu, rozwoju i plonowania zbóż, tj.: miedź (Cu), cynk (Zn) oraz mangan (Mn). Mikroelementy są schelatowane, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. ADOB® Starter znacznie wspomaga wschody i początkowy rozwój roślin. Nawóz ten można zastosować podczas zaprawiania, we wszystkich gatunkach zbóż.