Aktualności

Nadchodzi ocieplenie – wystaw żółte naczynia

Stosunkowo ciepła pierwsza dekada lutego i zapowiadane ocieplenie w drugiej dekadzie, może oznaczać, że niebawem zaczną swoją aktywność szkodniki, m.in. w rzepaku. Wprawdzie jak na razie nadmiar wody utrudnia lub wręcz uniemożliwia wjazd w pole, ale warto już przygotować żółte naczynia i niebawem wystawić je na plantacjach rzepaku, aby nie przegapić momentu składania jaj przez najwcześniejszego szkodnika rzepaku, jakim jest chowacz brukwiaczek.

W sytuacji ciepłego przedwiośnia szkodnik ten potrafił pojawiać się na plantacjach rzepaku w trzeciej dekadzie lutego. W zeszłym roku ocieplenie w styczniu aktywowało szkodnika, a na południu kraju jego presja była tak duża, że konieczny był zabieg insektycydem. Wszystko zatem zależy od przebiegu pogody, a dokładniej temperatury dobowej. Pojawieniu się chowacza brukwiaczka sprzyja także brak okrywy śnieżnej, a tej praktycznie nie ma aktualnie na polach. Jeśli w drugiej połowie lutego temperatury przez kilka dni będą utrzymywać się na poziomie powyżej 10°C, a temperatura gleby osiągnie 5-7°C mogą aktywować chowacza brukwiaczka. Takie warunki będą sygnałem dla chrząszczy do opuszczenia miejsca zimowania. Ich masowy nalot na plantacje rzepaku nastąpi, gdy temperatura powietrza osiągnie 10–12°C. Chrząszcze początkowo żerują na liściach, następnie samice składają jaja do wnętrza pędów, zazwyczaj u podstawy stożka wzrostu.

Zabieg insektycydem należy wykonać przed złożeniem jaj przez szkodnika, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się przez kilka dni na poziomie powyżej 6–8°C. Próg szkodliwości wynosi 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni. Przy okazji tego zabiegu warto także podać mikroelementy, aby wzmocnić rośliny po zimie. Idealnie dopasowanym do potrzeb rzepaku nawozem dolistnym jest ADOB® Mikro Rzepak. Nawóz zawiera azot (N), siarkę (S) oraz duże ilości boru (B), manganu (Mn), molibdenu (Mo), czyli mikroelementów szczególnie istotnych dla prawidłowego rozwoju i wysokiego plonowania rzepaku. Zawiera także inne mikroelementy, takie jak: miedź (Cu), cynk (Zn) i żelazo (Fe). Mikroelementy w nawozie (poza borem i molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin.