Aktualności

Pilnuj stonki w ziemniakach

Termin pojawienia się stonki ziemniaczanej na plantacji ziemniaków może być mocno rozciągnięty w czasie. Zazwyczaj szkodnik ten u nas rozwija jedno pokolenie w ciągu roku, ale w cieplejszych latach może pojawiać się kolejna generacja. Największe straty powodują larwy, które potrafią być bardzo żarłoczne, szczególne starsze stadia larwalne. Żerują nie tylko na liściach, a później przenoszą się na pędy boczne i łodygi, a nawet uszkadzają bulwy. Na źle chronionych plantacjach plon bulw może być mniejszy o 20-30%, a nawet i więcej, przy silnej presji szkodnika. Wydawać by się mogło, że stonkę można łatwo zwalczyć, tymczasem minione sezony pokazują, że nie należy jej lekceważyć. Dlatego konieczny jest systematyczny monitoring plantacji od momentu zaobserwowania szkodnika.  Najczęstszym terminem zwalczania stonki jest moment, gdy  większość larw znajduje się w stadiach L2–L3, a próg szkodliwości wynosi 10 złóż jaj na 10 roślinach lub 15 larw na 1 roślinie. Przy okazji tego zabiegu zazwyczaj zwalczymy także innego szkodnika, a mianowicie mszyce, które są niebezpieczne z jednej strony ponieważ przenoszą niebezpieczne dla ziemniaków wirusy. Mszyca brzoskwiniowa jest najważniejsza gospodarczo. Przenosi wirusa liściozwoju ziemniaka – PRLV, wirusa Y – PVY, wirusa M – PVM i wirusa S – PVS. Bezpośrednie uszkodzenia mszyc polegają na wysysaniu soków roślinnych, czego objawem jest kędzierzawienie i zwijanie się liści.

Przygotowując się do zabiegu trzeba pamiętać, że stonka uodporniła się na m.in. pyretroidy czy neonikotynoidy. Dlatego, aby przeciwdziałać pogłębianiu się zjawiska odporności koniecznie jest naprzemienne stosowanie insektycydów o różnych mechanizmach działania. Aktualnie mamy do dyspozycji substancje czynne należące kilku grup chemicznych:

  • diamidy, działające powierzchniowo i wgłębnie (chlorantraniliprol, cyjanotraniliprol)
  • limonoidy, działające wgłębnie (azadyrachtyna)
  • neonikotynoidy, działające układowo (acetamipryd)
  • pyretroidy, działające powierzchniowo (m.in. cypermetryna, deltametryna, lambda-cyhalotryna, tau-fluwalinat)
  • spinozyny,  działające powierzchniowo i wgłębnie – zarejestrowane do zwalczania larw (spinosad).

Przy wykonywaniu zabiegu trzeba szczególnie zwracać uwagę na temperatury powietrza. Przy okazji warto także odżywić rośliny stosując specjalistyczne nawóz ADOB® Mikro Ziemniak, który  zapewnia prawidłowy stan odżywienia roślin w niezbędne składniki pokarmowe. Zawiera azot (N), fosfor (P), potas (K), magnez (Mg), siarkę (S) i podwyższone ilości boru (B) i manganu (Mn), składników bardzo ważnych w uprawie ziemniaka. Zawiera także inne mikroelementy, jak: miedź (Cu), molibden (Mo), żelazo (Fe) i cynk (Zn). Wysoka zawartość boru, pozwala osiągać wysokie i dobre jakościowo plony, a Mg i P wpływają na prawidłowy przebieg procesu tuberyzacji – zawiązywania bulw. Z kolei Mn podnosi zdrowotność bulw i zwiększa w nich zawartość skrobi. ADOB® Mikro Ziemniak zwiększa także tolerancję roślin na okresowe niedobory wody. W fazie zawiązywania bulw zalecana dawka nawozu to 4 kg/ha, a w fazie rozwoju owoców 3 kg/ha.