Aktualności

Regulacja pokroju rzepaku w cieniu ulew

W ostatnich dniach (13-15.09.2024 r.) przez kraj, szczególnie na południu, przetoczyły się ulewy, którym towarzyszyły silne wiatry. Na Opolszczyźnie w ciągu jednego dnia potrafiło spaść nawet 160 l wody/m2! To oczywiście uniemożliwia wjazd w pole, jednak nie zwalnia z monitoringu plantacji po uspokojeniu się warunków pogodowych, tym bardziej, że wiele plantacji zasiano wcześniej niż zazwyczaj i rośliny są w stadium 4-5 liści właściwych. Oznacza to, że oprócz monitoringu szkodników i zabiegu graminicydem (zwalczającym samosiewy zbóż i chwasty 1-liścienne) konieczny będzie zabieg regulacji pokroju roślin.

Zdecydowana większość s.cz. zarejestrowanych do regulacji pokroju rzepaku należy do triazoli, jak np. tebukonazol, difenokonazol, paklobutrazol, metkonazol, które występują solo bądź w mieszaninach. Triazole solo są w pełni skuteczne, gdy temperatura jest wyższa niż 10–12 st. C. Oprócz tych substancji jesienią w rzepaku dostępne są także do regulacji pokroju takie substancje czynne (solo lub w mieszaninach), jak: chlorek chloromekwatu, chlorek mepikwatu, proheksadion wapnia czy trineksapak etylu. Jednym z nowszych rozwiązań jest mieszanina piraklostrobiny, chlorku mepikwatu i proheksadionu wapnia.

Przy okazji skracania rzepaku warto pamiętać o podaniu mikroelementów, które odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu odporności rzepaku na mróz i polepszeniu zimotrwałości. Istotną rolę odgrywają: bor, mangan, molibden, miedź. Szczególnie ważny jest bor, który ułatwia gromadzenie cukrów rozpuszczalnych – to jeden z ważniejszych procesów podczas hartowania na mróz. Bor jest mało mobilny w roślinie, a objawy jego niedoboru są najpierw widoczne na młodszych organach. Koniecznie należy go podawać rzepakowi kilka razy w sezonie – pierwszy raz właśnie teraz jesienią. Warto także uzupełnić siarkę i magnez.

Rozwiązaniem skrojonym idealnie do potrzeb rzepaku jest nawóz ADOB® Mikro Rzepak, który zawiera azot, siarkę oraz duże ilości boru, manganu, molibdenu. Zawiera dodatkowo także miedź (Cu), cynk (Zn) i żelazo (Fe), które są niezwykle istotne dla rzepaku. Co ważne, mikroelementy w nawozie (z wyjątkiem boru i molibdenu) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. ADOB® Mikro Rzepak nie tylko zwiększa zimotrwałość rzepaku, ale także wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Nawóz można zastosować od fazy 4 liści rzepaku – zalecana dawka to 2 kg/ha.