Aktualności

Śnieg pokrzyżował plany nawożenia

W minionym tygodniu, mimo spadku temperatury, w niektórych regionach kraju minimum termiczne umożliwiające wysianie nawozów azotowych zostało osiągnięte (przez 5 dni następujące po sobie średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C). Dotyczyło to głównie rejonów zachodnich kraju oraz województw: podkarpackiego i lubelskiego. Według obowiązujących przepisów od 1 lutego można już zastosować te nawozy, pod warunkiem jeżeli spełnione zostały wymogi temperaturowe publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW-PIB. Na specjalnej mapie publikowanej codziennie od 1 do 28 lutego umieszczany jest wykaz powiatów, w których możliwe jest nawożenie. Kolor żółty oznacza zezwolenie na zastosowanie azotu w oziminach i użytkach zielonych, a kolor zielony w uprawach jarych. Jednak opady śniegu w połowie lutego uniemożliwią wysianie nawozów.

Warto przypomnieć, że nadal obowiązują przepisy Ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Oznacza to, że nawozów nie można stosować, jeśli gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą lub pokryta śniegiem.

Na bardzo dobrze rozwiniętych rzepakach  (ponad 12 liści właściwych) pojawiają się także pierwsze objawy niedoboru boru. Jeśli po rozcięciu korzenia zauważymy brązowawe przebarwienia tkanki, możemy przypuszczać, że to właśnie pierwsze objawy jego niedoboru.

Bor jest mało mobilny w roślinie, a objawy jego niedoboru są najpierw widoczne na młodszych organach. Koniecznie należy go podawać rzepakowi kilka razy w sezonie – pierwszy raz jesienią, później wiosną 2-3- krotnie. Pamiętajmy, także że dobrze zaopatrzone w bor rośliny będą pobierały efektywnie z gleby fosfor. Jesienią powinniśmy dostarczyć rzepakowi ok. 300-400 g/ha boru, jeśli zaobserwujemy jego niedobory na roślinach, a wiosną dawki powinny wynosić od 100-200 g/ha. Idealnym rozwiązaniem jest nawóz dolistny ADOB® Mikro Rzepak, który zawiera także inne ważne dla rzepaku mikroelementy, tzn. Cu, Fe, Mn, Mo, Zn w formach szybko przyswajalnych przez rośliny (poza borem i molibdenem są schelatowane przez EDTA).