Aktualności

Wzmocnij oziminy przed mrozem

Z jednej strony nocne przymrozki z drugiej ocieplenie temperatury w ciągu dnia do nawet ok. 20 st. C (w zależności od regionu kraju) w drugiej dekadzie października sprzyjają stopniowemu hartowaniu roślin i przygotowywaniu ich na okres spoczynku zimowego. To także dobry moment na wzmocnienie tego procesu poprzez dostarczenie oziminom, zbożom i rzepakom, niezbędnych mikroelementów, które wybitnie korzystnie wpływają na poprawę ich kondycji, co tym samym także polepszy tolerancję na stresy oraz odporność na mróz.

Dla rzepaku istotne są takie mikroelementy, jak: bor, cynk, mangan, molibden, miedź, ale także żelazo. Szczególnie bor, który ułatwia gromadzenie cukrów rozpuszczalnych – to jeden z ważniejszych procesów podczas hartowania na mróz – oraz siarki. Składniki te możemy podać rzepakowi dolistnie, ważne, aby były szybko i łatwo przyswajalne przez rośliny. Idealnie w te wymagania wpisuje się nawóz ADOB® Mikro Rzepak, który zawiera azot, siarkę oraz duże ilości boru, manganu, molibdenu. Zawiera dodatkowo także miedź (Cu), cynk (Zn) i żelazo (Fe), które są niezwykle istotne dla rzepaku. Nawóz można zastosować już od fazy 4 liści rzepaku – zalecana dawka to 2 kg/ha. Co ważne, mikroelementy w nawozie (z wyjątkiem boru i molibdenu) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. ADOB® Mikro Rzepak nie tylko zwiększa zimotrwałość rzepaku, ale także wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin.

Dla zbóż z kolei dla zbóż najważniejsze są: cynk, miedź, mangan, molibden i żelazo, a dla rzepaku istotną rolę odgrywają: bor, mangan, molibden, miedź. Rozwiązaniem skrojonym idealnie dla potrzeb zbóż jest nawóz ADOB® Mikro Zboże, który zawiera azot (N), potas (K), siarkę (S) oraz duże ilości mikroelementów szczególnie istotnych dla prawidłowego rozwoju i wysokiego plonowania zbóż, czyli cynk (Zn), miedź (Cu), mangan (Mn), molibden (Mo) i żelazo (Fe). Mikroelementy w nawozie (poza molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. Zalecana dawka to 2 kg/ha.