Zabiegi regeneracyjne w sadach dotkniętych gradobiciami
Tegoroczny sezon nie rozpieszcza sadowników jeśli chodzi o pogodę. Długotrwałe przymrozki w wielu regionach znacząco uszkodziły kwiatostany w sadach ograniczając przyszłe plony, a dodatkowe szkody wywołały gradobicia, które przeszły m.in. na początku czerwca przez Małopolskę, Sandomierszczyznę i Lubelszczyznę, czy w połowie lipca przez centralną Polskę. W sytuacji uszkodzenia drzew i owoców przez grad należy podjąć bardzo szybkie i zdecydowane działania, które mogą pomóc uratować przynajmniej część plonu.
Uszkodzone drzewa i owoce są znacznie bardziej podatne na choroby grzybowe i presję szkodników. Dlatego w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć rany na drzewach i zapobiec rozwojowi chorób. Niezbędne jest zastosowanie preparatów, które wspomagają gojenie ran oraz zabezpieczają rośliny i ich owoce przed wnikaniem chorób pochodzenia grzybowego i bakteryjnego. Pomocą mogą być np. produkty zawierające kaptan oraz nawozy zawierające wapń.
W sadach gruszowych dużym zagrożeniem po gradobiciu jest zaraza ogniowa. Ta bakteryjna choroba może poczynić ogromne szkody. Po lustracji sadu i stwierdzeniu uszkodzeń należy jak najszybciej przeprowadzić zabieg preparatami zawierającymi wapń, miedź i bor – jeśli tylko pogoda na to pozwoli.
W sadach jabłoniowych uszkodzonych przez gradobicie rośnie presja parcha jabłoni. Dotyczy to zwłaszcza sadów porażonych wiosną, gdzie pojawiają się infekcje wtórne. Zabezpieczyć przed rozwojem parcha może mieszanina produktów na bazie kaptanu i tetrakonazolu.
Poranione drzewa i owoce mogą także paść ofiarą pordzewiaczy i przędziorków. Tam, gdzie nie były jeszcze przeprowadzone zabiegi ochronne przeciwko tym szkodnikom, warto w tym momencie je przeprowadzić. Pomocne będą produkty zawierające milbemektynę lub fenpiroksymat. Inwestycja w regenerację drzew i owoców może przynieść szereg korzyści, zwłaszcza jeśli owoców na rynku będzie mało i osiągną one wyższe ceny. Wówczas każda uratowana tona towaru może zrobić dużą różnicę w budżecie gospodarstwa.