Aktualności

Zaczął się sezon sadzenia sałaty

Pan Mirek z Wielkopolski pierwsze nasadzenia sałaty lodowej (krucha) wykonał już 16 marca. Posadzone zostały odmiany polecane na wczesne nasadzenia  w rozstawie 30 x 35 cm. Natomiast w 3 dekadzie marca posadzona została sałata rzymska mini w rozstawie 20 x 20 cm. Rozsadę wyprodukowały specjalistyczne firmy rozsadowe z Polski i Niemiec. Sałatę po posadzeniu we wczesnych terminach zaleca się przykrywać agrowłókniną, dzięki czemu bez większych uszkodzeń może przetrwać przymrozki. Ponadto powinna być uprawiana na glebie w dobrej kulturze, ale dość lekkiej – szybko nagrzewającej się. Ma ona słabo rozwinięty system korzeniowy i krótki okres wegetacji, dlatego kluczowe jest stanowisko i odpowiednie nawożenie.

W gospodarstwie Pana Mirka przedsiewnie zastosowano saletrosan 26 w dawce 400 kg/ha zawierający 19% N w formie amonowej i 7% N w formie saletrzanej oraz 32,5% siarki (SO3). Na początku marca rozsiano także siarczan potasu w dawce 200 kg/ha oraz polidap (N – 18%, P – 46%, S – 5%) w dawce 150 kg/ha zaspokajający zapotrzebowanie roślin na fosfor i azot. W produkcja wysokiej jakości sałaty uwagę trzeb zwrócić na odżywienie mikroskładnikami. Często są problemy z wapniem (symptomem niedoboru jest brzegowe zamieranie liści). Z oferty ADOB do dolistnego dożywienia sałaty tym pierwiastkiem proponujemy nawóz ADOB Ca IDHA + mikro.

W produkcji tego warzywa istotne jest pozbycie się konkurencji ze strony chwastów. W wielkopolskim gospodarstwie przed sadzeniem rozsady zastosowano środek chwastobójczy, którego substancją czynną jest pendimetalina niszcząca kiełkujące i wschodzące chwasty jednoliścienne, takie jak chwastnica jednostronna popularnie zwana kurzym prosem, czy dwuliścienne do fazy dwóch liści właściwych, takie jak m.in.: fiołek polny, gwiazdnica pospolita czy jasnota różowa i komosa biała.

Przy zagęszczeniu 120 000 szt. sałaty rzymskiej mini na hektarze i założeniu, że rośliny będą dobrze odżywione i ochronione a każda główka osiągnie masę 250 g można spodziewać się, że w maju zostanie zebrany plon rzędu 30 t/ha. W przypadku sałaty lodowej przy obsadzie 80 000 szt./ha i założeniu, że każda główka osiągnie masę 400 g plon wyniesie około 32 t/ha.