Aktualności

Zadbaj o dobry start rzepaku

Zbiory zbóż w większości regionów kraju, szczególnie w rejonach centralnych i południowych, są zakończone. Trwają jeszcze w rejonach północnych. Wiele ściernisk zostało już zerwanych, z myślą o przygotowaniu stanowiska pod rzepak. Przede wszystkim należy zadbać o dobre odżywienie roślin. W zależności od stanowiska, obsady i stopnia rozwoju, rośliny rzepaku przed zimą mogą jesienią pobrać ok. 60 do nawet ponad 100 kg/ha N, 60-90 kg/ha K2O, 20-40 kg/ha P2O5 oraz po ok. 10–15 kg/ha siarki i magnezu. Przede wszystkim musimy zadbać o silny i głęboki system korzeniowy – tutaj ogromną rolę odgrywa fosfor i potas, dlatego powinny być już podane przed siewem – oraz rozetę około 10 liści z nisko osadzonym stożkiem wzrostu i szyjką korzeniową grubości przynajmniej 12–15 mm.

Niezmiernie ważną rolę, poprawiającą kondycję roślin i polepszającą ich tolerancję na stresy oraz odporność na mróz, odgrywają mikroelementy, jak: bor, cynk, mangan, molibden, miedź, ale także żelazo. Szczególnie bor, który ułatwia gromadzenie cukrów rozpuszczalnych – to jeden z ważniejszych procesów podczas hartowania na mróz – oraz siarki. Bor jest mało mobilny w roślinie, a objawy jego niedoboru są najpierw widoczne na młodszych organach. Składniki te możemy podać rzepakowi dolistnie, ważne, aby były szybko i łatwo przyswajalne przez rośliny. Idealnie w te wymagania wpisuje się nawóz ADOB® Mikro Rzepak, który zawiera azot, siarkę oraz duże ilości boru, manganu, molibdenu. Zawiera dodatkowo także miedź (Cu), cynk (Zn) i żelazo (Fe), które są niezwykle istotne dla rzepaku. Co ważne, mikroelementy w nawozie (z wyjątkiem boru i molibdenu) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. ADOB Mikro Rzepak nie tylko zwiększa zimotrwałość rzepaku, ale także wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Nawóz można zastosować już od fazy 4 liści rzepaku – zalecana dawka to 2 kg/ha.

Jak na razie panują idealne warunki wilgotnościowe pod kątem siewu rzepaku, a zazwyczaj problemem była susza i ewentualna konieczność opóźnienia terminu siewu. Dopuszczalne agrotechnicznie jest przesunięcie – opóźnienie o ok. 5–7 dni od optymalnego terminu agrotechnicznego dla danego rejonu kraju. Z kolei znaczne przyspieszenie siewu rzepaku generuje problemy m.in. z większą presją ze strony szkodników, chorób, ale także wymaga odpowiedniej strategii regulacji łanu.

Finalnie rozwojem i uzyskaniem kolejnych faz rzepaku kieruje długość dnia, co warto mieć na uwadze ustalając termin jego siewu. Rzepak jest rośliną dnia długiego, a do uzyskania optymalnego rozwoju przed zimą potrzebuje sumy temperatur na poziomie 800–900oC, czyli ok. 75–80 dni jesiennej wegetacji (do wykształcenia każdej pary liści właściwych potrzeba ok. 150oC-dni).