Aktualności

Zadbaj o liść flagowy zbóż

Pszenice ozime weszły w fazę liścia flagowego (BBCH 35–37), a na roślinach pojawiły się takie choroby jak, brunatna plamistość liści (DTR), septorioza liści czy septorioza plew. Oznacza to konieczność monitorowania plantacji i wykonania zabiegu fungicydowego (T2). Będzie to także okazja do odżywienia dolistnego roślin, aby z jednej strony wzmocnić je po chłodnym początku wiosny, a z drugiej uodpornić na ewentualne warunki stresowe. Idealnym rozwiązaniem jest specjalistyczny wieloskładnikowy nawóz dolistny ADOB® Mikro Zboże. Jego skład został precyzyjnie opracowany i dostosowany do potrzeb pokarmowych zbóż. Nawóz zawiera azot (N), potas (K), siarkę (S) oraz duże ilości mikroelementów szczególnie istotnych dla prawidłowego rozwoju i wysokiego plonowania zbóż, czyli cynk (Zn), miedź (Cu), mangan (Mn), molibden (Mo) i żelazo (Fe). Mikroelementy w nawozie (poza molibdenem) są schelatowane przez EDTA, dzięki czemu są łatwo i szybko dostępne dla roślin. Zalecana dawka w fazie liścia flagowego to 2 kg/ha.

Ocieplenie z ostatnich dni wpłynęło także na aktywność szkodników. W tym okresie na plantacjach zbóż może pojawić się m.in. ploniarka zbożówka, skrzypionka zbożowa, mszyca czy pryszczarek zbożowy, a także miniarki. Konieczna jest obserwacja łanu, jeśli zauważymy nalatujące chrząszcze skrzypionki, oznacza to, że niebawem zaczną one składać jaja, z których wylęgną się larwy. To właśnie one są bardzo żarłoczne i w szybkim tempie potrafią pozbawić liście miękiszu. Na liściu objawia się to w postaci równoległych pasów samej skórki. Próg szkodliwości wynosi: w zbożach ozimych w fazie liścia flagowego 1–1,5 larwy na źdźble, w zbożach jarych wynosi 0,5–1 larwy na źdźbło. Zabieg najlepiej wykonać, gdy najstarsze larwy mają ok. 5 mm długości.

Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, a opady deszczu, przelotne burze czy ewentualne spadki temperatur, powoduje, że trzeba pilnie obserwować pogodę, aby złapać okno pogodowe na zabieg. Jeśli planowany jest zabieg np. fungicydowy, warto zdecydować się na dodatek insektycydu, np. z grupy pyretroidów. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na temperaturę, ponieważ ta grupa substancji czynnych najefektywniej działa w temperaturach poniżej 20 st. C.