Aktualności

Zadbaj o paszę z użytków zielonych

W wielu regionach skoszono ostatni pokos na użytkach zielonych, na szczęście opady we wrześniu wpłynęły na jego wielkość, dzięki czemu udało się jeszcze pozyskać paszę objętościową. Teraz jest odpowiedni moment na wzmocnienie runi przed okresem spoczynku zimowego. Najlepiej byłoby zastosować dobrze przefermentowany obornik, najlepiej bydlęcy w dawce ok. 20–30 t/ha. Zawiera on średnio ok. 0,5% N, 0,3% P2O5, 0,7% K2O, 0,5% Ca i 0,2% MgO. Jeśli jednak nie mamy go do dyspozycji, roślinność łąkową warto wzmocnić zwłaszcza fosforem i potasem, ale także mikroelementami takimi jak: mangan, molibden, cynk, miedź, żelazo, które wpływają na polepszenie zimowania roślin.

Tylko dobrze zaopatrzona we wszystkie makro (N,P,K, Mg, S), ale także mikroskładniki (Mn, Cu, Fe, Zn, Mo) ruń daje nam gwarancję uzyskania wysokich plonów paszy o bardzo dobrej jakości pokarmowej, czego efektem będzie wysoka produktywność stada. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym czynnikiem plonotwórczym jest azot. Wpływa on przede wszystkim na zawartość białka w runi. Do wyprodukowania 20–30 kg mleka dziennie potrzeba w paszy powinno być ok. 16,5%–20% białka surowego, co odpowiada 2,65–3,2% N w s.m. Jego efekt plonotwórczy ujawni się w pełni dopiero przy odpowiednim zaopatrzeniu runi w potas i fosfor. Równie ważne dla runi użytków zielonych są magnez, siarka i wapń. Magnez decyduje m.in. o pobraniu azotu i przetworzeniu go w plon, bierze udział w fotosyntezie, odpowiada także za transport asymilatów. Siarka jest składnikiem aminokwasów i również wpływa na gospodarkę azotem, a w roślinach bobowatych wpływa dodatkowo na wzrost brodawek korzeniowych.

Ruń użytków zielonych potrzebuje także mikroelementów. Niestety, obornik, który jest cennym ich źródłem, zbyt rzadko trafia na użytki zielone. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest dostarczenie ich w formie nawozów dolistnych, zawierających mikroelementy w postaci szybko przyswajalnych przez rośliny chelatów. Zabieg ten powinien stać się standardem, podobnie jak w przypadku upraw towarowych. Dla użytków zielonych najważniejszymi mikroelementami są: Fe, Mn, Zn, Cu, Mo.

Idealnym rozwiązaniem jest nawóz ADOB® Mikro Trawa, który został skomponowany pod potrzeby roślinności łąkowej oraz zwierząt. Oprócz podstawowych składników NPK (10:10:10), zawiera także magnez (Mg) i siarkę (S) oraz niezbędne mikroelementy: mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), żelazo (Fe), Mo (0,01).