Aktualności

Kategoria: ADOB ogólne Rolnicze

Zbadaj glebę i ureguluj odczyn

W wielu regionach żniwa już zakończone, choć jeszcze w północnych regionach kraju są w pełnym biegu. Sporo ściernisk jest już zerwanych. Widać także, że w wielu miejscach słoma jest zbierana z pola. Dobrze, jeśli wraca ona z powrotem w postaci obornika. Niestety, w wielu przypadkach tak się nie dzieje, a pamiętajmy, że to jedno ze źródeł materii organicznej, która jest niezbędna do budowania próchnicy glebowej. Ona stanowi bufor w glebie, w którym gromadzone są składniki pokarmowe, a także magazynowana jest woda. Niestety, wiele naszych gleb zawiera zdecydowanie poniżej 2% próchnicy, średnio ok. 1,6%. To zbyt mało, aby budować długofalowo żyzność gleby. Dokładając do tego fakt, że większość gleb w naszym kraju (ok. 60%) ma kwaśny odczyn, pogłębia problemy z odpornością roślin na suszę.

Czas po żniwach to idealny moment na pobranie prób glebowych i wykonanie analizy na zawartość podstawowych składników pokarmowych (fosfor, potas, magnez) i oznaczenie pH. Koszt takiej analizy w Stacji Chemiczno-Rolniczej to ok. 13 zł za próbkę.

W tym roku mamy dość sporo czasu na uprawki pożniwne, przygotowanie gleby do siewu ozimin, a także na wapnowanie. Rodzaj wapna powinniśmy wybierać na podstawie odczynu gleby oraz jej kategorii agronomicznej. Na gleby lżejsze, mozaikowate lepsze będzie wapno węglanowe. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie odkwaszającym wybierzmy nawóz o reaktywności przynajmniej 80% (w cytrynianie), jak np. kreda lub dobrze zmielone wapno węglanowe. Na glebach cięższych i średnich, których odczyn zmienia się wolno, można wybrać wapno tlenkowe. Nie zaleca się jego stosowania na gleby bardzo lekkie oraz lekkie. Natomiast na glebach średnich, można już bezpiecznie stosować wapno tlenkowe. Taka forma ma zdolność do bardzo szybkiego odkwaszania, pod warunkiem dobrego wymieszania z glebą.

Wapno węglanowe nadaje się na wszystkie kategorie gleb. Szybkość jego działania zależy jednak w dużym stopniu od rozdrobnienia i pochodzenia – im jest drobniej zmielone, tym szybciej odkwasza. Warto wiedzieć, że im wapno pochodzi z młodszych pokładów, tym działa szybciej i nie wymaga już tak mocnego zmielenia.