Aktualności

Kategoria: Kukurydza Rolnicze

Zestresowana kukurydza

Chłodny maj, z zimnymi nocami negatywnie wpływa na wzrost i wigor ciepłolubnej kukurydzy. Przygruntowe przymrozki dokonują z kolei uszkodzeń głównie liści. Blaszki liściowe pobladły, są matowe a ich końcówki są często uszkodzone i z nekrozą. Rośliny mogą także przybierać odcień purpurowy, co jest związane ze słabą dostępnością fosforu. W zdecydowanej większości przypadków nie musimy się martwić o to, czy kukurydza przeżyła przymrozki. Stożek wzrostu (do około 5.liścia), jest jeszcze ukryty pod powierzchnią gleby i dzięki temu nie jest wystawiony na działalność niskich temperatur.

Nie zmienia to jednak faktu, że kukurydza przeżywa obecnie silny stres termiczny. W takich warunkach odradzamy wykonywanie jakichkolwiek zabiegów ochrony roślin, zwłaszcza odchwaszczania, jak również zabiegów dokarmiania. Musimy poczekać na wyraźne ocieplenie, które pozwoli na regenerację uszkodzeń i odbudowę masy liściowej.

Po ociepleniu i po wykształceniu przez rośliny 4.liścia pamiętajcie o ważnym dolistnym dokarmianiu tej uprawy, głównie takimi mikroelementami jak cynk i bor.