Konkurs Basfoliar® 2.0 36 Extra właśnie wystartował! Pokaż siłę Monstera i zgarnij nawóz Basfoliar® 2.0 36 Extra i konsolę PlayStation 5!

Zobacz video i weź udział w konkursie. Do wygrania 300, 200 lub 100 litrów nawozu Basfoliar 2.0 36 Extra oraz konsole PlayStation 5 z grą Monster Truck Championship! Konkurs trwa do 15 maja 2021.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy, że na stronie konkursowej dodasz zdjęcie Monstera, czyli dowolnej maszyny rolniczej (np. ciągnika, agregatu uprawowego, pługa, opryskiwacza, kosiarki, podnośnika czołowego itp.) w akcji, podczas pracy na polu lub w gospodarstwie. Jury konkursowe wybierze 3 najciekawsze i najbardziej kreatywne zdjęcia.

Zobacz więcej >

A na polach prawie wiosna…

Grudzień nie przyniósł spodziewanego ochłodzenia, a dokładniej prawdziwej zimy. Końcówka roku była wręcz z dodatnimi temperaturami. A jak sytuacja na polach? Generalnie oziminy są w dobrej kondycji.

Zobacz więcej >

Będą zaprawy neonikotynoidowe w buraku

Batalia o zaprawy zawierające substancje owadobójcze z grupy neonikotynoidów trwa. W rzepaku w tym sezonie wiemy, że po raz ostatni były one czasowo dopuszczone. Upomnieli się także o zaprawy producenci buraków cukrowych, w uprawie których problem szkodników siewek buraka przez ok. 20 lat rozwiązywały właśnie zaprawy zawierające neonikotynoidy. Na skutek ich wycofywania (ostateczny zakaz po roku 2023) zaczęły narastać problemy z ich ochroną.

Zobacz więcej >

Mankozeb wycofany

Kolejna ważna, tania i skuteczna substancja czynna została oficjalnie wycofana z użycia. Tym razem chodzi o mankozeb, który powszechnie wykorzystywany był przede wszystkim w programie ochrony ziemniaka przeciwko zarazie ziemniaka i alternariozie, ale także wspomagająco w ochronie wielu upraw warzywniczych i sadowniczych.

Zobacz więcej >

Od nowego roku mocznik na cenzurowanym

Od przyszłego roku nowelizacja ustawy azotowej wprowadza zakaz stosowania mocznika granulowanego, chyba że zawierać on będzie inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną. Zakazane będzie także stosowanie nawozów azotowych zawierających węglan amonu.

Zobacz więcej >

Późne wapnowanie

W tym sezonie pogoda pokrzyżowała jesienny harmonogram prac na południu kraju, głównie za sprawą nadmiaru wody. Tam też kończą się zbiory kukurydzy i wielu rolników dopiero teraz może wykonać wapnowanie. Oczywiście, najlepiej jest ten zabieg przeprowadzić wcześniej, ale nie zawsze jest to możliwe. Po zbiorze kukurydzy warto rozdrobnić ściernisko, z jednej strony zwalczamy zimujące larwy omacnicy prosowianki, z drugiej ułatwia to rozkład i mineralizację resztek pożniwnych.

Zobacz więcej >