Mroźny powiew wiosny

W ostatnich dniach przez cały kraj przetoczyła się fala niskich temperatur i przymrozków. Temperatury średnio spadły do ok. – 5/-6 st. C, ale były także rejony, gdzie spadły nawet do -9/-10 st. C (woj. dolnośląskie, rejon Jeleniej Góry i Świdnicy). Jeszcze do niedawna prognozy były bardziej optymistyczne i wskazywały, że możemy się spodziewać ocieplenia. Tymczasem najnowsze prognozy wskazują, w większości krajów Europy Środkowej, ryzyko porannych przymrozków jest nadal wysokie.

Zobacz więcej >

Cebula zimująca przyspieszyła wegetację, potrzebuje  ochrony i składników pokarmowych

Tegoroczny sezon cebulowy jest całkowicie odmienny od tego jaki pamiętamy z roku ubiegłego. Rok 2023 był długo zimny a następnie brakowało wody w glebie. W 2024 mamy na razie dużo wody a ponadto temperatury wysokimi poziomami zaskakują nawet meteorologów. W konsekwencji tych warunków, cebula zimująca na wielu plantacjach wykazuje przyspieszony – o ok. 3 tygodnie w porównaniu z sezonem 2022/2023 – rozwój części nadziemnej.

Zobacz więcej >

Rzepak kwitnie niemal już w całym kraju!

To sytuacja nadzwyczajna, gdyż nie mamy nawet połowy kwietnia, a rzepak kwitnie już nie tylko na zachodzie kraju, ale także na południu oraz w centralnych i północnych województwach. Kwitnie przede wszystkim kwiatostan główny, jednak coraz więcej kwiatostanów pędów bocznych rozluźnia pąk i przygotowuje się również do kwitnienia.

Zobacz więcej >

Rzepak kwitnie na zachodzie kraju!

Tak wczesne kwitnienie rzepaku, jest niespotykaną od lat sytuacją. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i częściowo w Wielkopolsce widać kwitnące łany rzepaku. W wielu regionach na zachodzie kraju rzepak jest już na początku fazy kwitnienia. To przynajmniej 2-3 tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. O tyle tygodni rzepak krócej wegetował i budował plon. Pytanie czy rośliny w pełni wykorzystały azot mineralny podany w nawozach? Wszystko zależy od tego jak wcześnie go zastosowano, ponieważ w wielu regionach przez nadmiar wody w glebie długo nie można było wjechać w pole.

Zobacz więcej >

Intensywny wzrost nowalijek

Proszę Państwa Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB podał, że luty 2024 roku był rekordowym w historii pomiarów IMGW-PIB pod względem termicznym. Średnia temperatura powietrza dla Polski wyniosła 5,7°C i była wyższa o 5,9°C od średniej z wielolecia 1991-2020 dla tego miesiąca. Rekordowo wysokie temperatury, a także obfite opady wywarły duży wpływ na wegetację roślin.

Zobacz więcej >

Słodyszek grasuje już w pąkach rzepaku

Idą kolejne ciepłe dni, a wraz z nimi zwiększy się aktywność owadów, w tym szkodników rzepaku. Rośliny są w dość zaawansowanej fazie rozwojowej jak na tą porę roku i szczególnie na południu kraju widoczny jest już odsłonięty zielony pąk kwiatostanowy. Im dalej na północ tym pąk jest bardziej schowany pomiędzy liśćmi. Warto w najbliższych dniach lustrować uprawę pod kątem występowania słodyszka rzepakowego. Szkodnik ten masowo już nalatuje na plantacje rzepaku, a z racji tego, że rośliny są w fazie pąkowania stanowi dla niego duże zagrożenie.

Zobacz więcej >