Pielęgnacja rozsady warzyw wczesnych

Wielu producentów nowalijek już intensywnie myśli o rozpoczęciu sezonu; o wysiewie nasion kapusty czy kalafiora na najwcześniejsze zbiory. Pamiętajcie, że podczas wschodów, temperatura powinna być utrzymywana na poziomie 20ºC, natomiast w dalszym okresie produkcji w zakresie 18-20ºC dla kapusty pekińskiej oraz 14-16ºC dla pozostałych warzyw kapustnych. Należy pamiętać o utrzymywaniu temperatury w nocy o 2ºC niższej niż w dzień.

Zobacz więcej >

Odporność pąków borówki amerykańskiej na przemarzanie – co warto wiedzieć?

Krzewy borówki wysokiej są odporne na niskie temperatury zimą, jednak wraz ze startem wegetacji na wiosnę wytrzymałość roślin na spadki temperatur maleje. Dotyczy to zwłaszcza pąków, od których ilości i kondycji zależą późniejsze plony. Odpowiednie zadbanie o rośliny w tym okresie jest kluczowe dla całego sezonu.

Zobacz więcej >

W trosce o rozsadę selera

Seler korzeniowy w naszym kraju uprawia się wyłącznie z rozsady. Jej produkcja trwa dość długo (ok. dwóch miesięcy), dlatego, zwłaszcza w najwcześniejszych terminach, należy zadbać o optymalne warunki do rozwoju roślin, aby następnie uzyskać wysoki plon korzeni.

Zobacz więcej >

Śnieżny powrót zimy

Co to oznacza dla ozimin? Pojawienie się okrywy śnieżnej na polach pod koniec pierwszej dekady stycznia to dobra wiadomość, szczególnie jeśli miałyby nadejść znaczne spadki temperatur. Niekiedy nawet kilka cm białego puchu jest w stanie ochronić roślin, a w niektórych regionach kraju, jak np. w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, czy w rejonach południowych (woj. dolnośląski, opolskie, śląskie) na polach leży nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Zobacz więcej >

Ważne w fertygacji truskawek

Nawożenie truskawek może stanowić wyzwanie – zwłaszcza w nowoczesnych technologiach uprawy w substratach organicznych, gdzie wymagane jest precyzyjne ustalenie programów fertygacyjnych, dopasowanych do technologii uprawy, odmiany i jakości wody. Dobrze przygotowany program fertygacyjny pozwala jednak na precyzyjne dostarczanie składników odżywczych przez system nawadniający.

Zobacz więcej >

Ciepła zima – to dobry moment na planowanie nawożenia

Ciepłe zimowe dni to w ostatnich latach coraz częstsze zjawisko. Mogą mieć one negatywny wpływ na wiele roślin uprawnych, którym wysokie temperatury nie sprzyjają w zimowaniu, ale to także okazja do podjęcia działań przynoszących znaczne korzyści. W sadach zimowe okresy z dodatnimi temperaturami, kiedy gleba nie zamarza to dobry moment na wykonanie analiz składu chemicznego gleby i przygotowanie przemyślanego i racjonalnego planu nawożenia.

Zobacz więcej >