Są problemy z jakością cebuli

Produkcja warzywnicza w gruncie cebulą stoi. Jest to chętnie uprawiane warzywo w wielu rejonach naszego kraju (najwięcej cebuli jest na Kujawach). Ogólnie produkcja w tym sezonie oszacowana została na koniec września przez GUS na 667 000 ton (niżej, jak miało to miejsce na koniec lipca, kiedy to GUS zakładał produkcję na poziomie 695 000 ton). Patrząc na Europę także docierają informacje, że tegoroczny sezon odznaczył się nie tylko wzrostem areału, ale też uzyskanymi wyższymi plonami.

Zobacz więcej >

Cebula zimująca już rośnie

Cebula z siewu wiosennego trafia właśnie do magazynów, ale równolegle do tych prac rozkręca się produkcja cebuli zimującej. W niektórych gospodarstwach siew nasion „zimówki” wykonano w sierpniu a w wielu przesunięto go na wrzesień, aby „uciec” od okresu wegetacji z wysokimi temperaturami i szkodnikami – śmietką i wciornastkami.

Zobacz więcej >

Daj dolistnie miedź cebuli

Od zbiorów cebuli z siewu wiosennego producentów dzielą tygodnie, a „ostatnie” dni wegetacji mogą odegrać kluczową rolę w przechowywaniu tego warzywa. Niestety ceny cebuli w lipcu były bardzo niskie co nie sprzyja inwestycjom w produkcję, ale… kilka minionych dni rysuje ich odbicie. Ponadto międzynarodowa sytuacja w uprawach tego warzywa jest dość trudna – w wielu krajach na początku wegetacji było zbyć mokro na założenie plantacji w optymalnym terminie a na późniejszym etapie sezonu wystąpiła silna presja chorób i szkodników.

Zobacz więcej >

Cebula z dymki przyrasta w dobrym tempie

Tegoroczny początek sezonu cebulowego dla producentów uprawiających to warzywo z dymki jest bardzo korzystny. W rejonach, gdzie warunki glebowe umożliwiły wczesne założenie plantacji a niskie, ujemne  temperatury w kwietniu i w maju nie dały się we znaki roślinom są one w bardzo dobrej kondycji. Dla przykładu w Wielkopolsce czy na Kujawach na wielu polach mają już po 5 w pełni wykształconych liści i kolejny „w drodze”. Niebawem przystąpią do budowania główki.

Zobacz więcej >

Cebula zimująca przyspieszyła wegetację, potrzebuje  ochrony i składników pokarmowych

Tegoroczny sezon cebulowy jest całkowicie odmienny od tego jaki pamiętamy z roku ubiegłego. Rok 2023 był długo zimny a następnie brakowało wody w glebie. W 2024 mamy na razie dużo wody a ponadto temperatury wysokimi poziomami zaskakują nawet meteorologów. W konsekwencji tych warunków, cebula zimująca na wielu plantacjach wykazuje przyspieszony – o ok. 3 tygodnie w porównaniu z sezonem 2022/2023 – rozwój części nadziemnej.

Zobacz więcej >

Cebula zimująca potrzebuje azotu

Stan plantacji cebuli zimującej większość producentów ocenia dobrze bądź bardzo dobrze. Mrozy które wystąpiły na początku roku nie wpłynęły negatywnie na przezimowanie roślin; trzeba dodać, że w wielu rejonach pozytywnie na ich przetrwanie oddziaływała okrywa śnieżna. Więcej uszkodzeń, zimowe warunki atmosferyczne wyrządziły na polach z czerwoną cebulą zimującą. Tu mamy sygnały, że niektóre plantacje już są a kolejne mogą być zlikwidowane

Zobacz więcej >