Siew cebuli mocno zaawansowany

Co roku pod uprawę cebuli w naszym kraju przeznaczane jest ok. 20 000 ha. W tym sezonie ze względu na niską cenę główek po przechowywaniu – aktualnie oferuje się rolnikom ok. 1 zł/kg cebuli zapakowanej w worek raszlowy – brakuje optymizmu do zakładania upraw. Sprzedawcy nasion szacują kilkuprocentowy spadek areału cebuli, ale czy tak będzie przekonamy się w późniejszym czasie. Na ten moment trwają zasiewy odmian typu Rijnsburger – do przechowywania.

Zobacz więcej >

Webinar: Cebula bez tajemnic

Zapraszamy na kolejne szkolenie z cyklu “Cebula bez tajemnic” – tym razem w formie online. Termin: 7 lutego 2022 r. Start o godzinie 19:00

Zobacz więcej >

ADOB zaprasza na szkolenie z cyklu “Cebula bez tajemnic” | 10 stycznia 2022 | Cieślin

Z radością informujemy, że planujemy w trybie stacjonarnym cykl szkoleń „Cebula bez tajemnic”. Już 10 stycznia (poniedziałek, początek godz. 12:00) wraz z firmą Hazera zapraszamy do Cieślina, do Karczmy Kujawskiej

Zobacz więcej >

Zbiory cebuli rozpoczęte

W Polsce rozpoczęto wykopywanie i zbiór cebuli z wiosennego siewu nasion. Tak jak szacowało wielu specjalistów z branży plony na większości  plantacji nie są zadowalające i są określane przez producentów, jako słabe lub bardzo słabe. Aktualnie zbiór w zagłębiach produkcyjnych utrudnia niekorzystna pogoda. Kilkudniowe intensywne opady deszczu uniemożliwiają wjazd w pole.

Zobacz więcej >

Wciornastki ze zbóż przelatują na cebulę i pora

Jeszcze do niedawna stan plantacji zbóż wskazywał, że żniwa będą najwcześniej w sierpniu. Pogoda zmieniła ten harmonogram. Kombajny wyjechały w pole, ponieważ upały, jakie były w wielu rejonach zasuszyły przedwcześnie rośliny a to odebrało „mieszkającym” w łanach szkodnikom, m.in. wciornastkom pożywienie.

Zobacz więcej >

Uwaga na mączniaka w cebuli 

Warunki pogodowe w bieżącym tygodniu oraz prognozy na najbliższe dni wskazują, że Peronospora destructor – sprawca mączniaka rzekomego może się mocno uaktywnić. Już na niektórych polach widać pierwsze objawy jego działalności. Zagrożenie chorobą w głównej mierze zależy od obecności czynnika infekcyjnego.

Zobacz więcej >