Zbiory cebuli rozpoczęte

W Polsce rozpoczęto wykopywanie i zbiór cebuli z wiosennego siewu nasion. Tak jak szacowało wielu specjalistów z branży plony na większości  plantacji nie są zadowalające i są określane przez producentów, jako słabe lub bardzo słabe. Aktualnie zbiór w zagłębiach produkcyjnych utrudnia niekorzystna pogoda. Kilkudniowe intensywne opady deszczu uniemożliwiają wjazd w pole.

Zobacz więcej >

Wciornastki ze zbóż przelatują na cebulę i pora

Jeszcze do niedawna stan plantacji zbóż wskazywał, że żniwa będą najwcześniej w sierpniu. Pogoda zmieniła ten harmonogram. Kombajny wyjechały w pole, ponieważ upały, jakie były w wielu rejonach zasuszyły przedwcześnie rośliny a to odebrało „mieszkającym” w łanach szkodnikom, m.in. wciornastkom pożywienie.

Zobacz więcej >

Uwaga na mączniaka w cebuli 

Warunki pogodowe w bieżącym tygodniu oraz prognozy na najbliższe dni wskazują, że Peronospora destructor – sprawca mączniaka rzekomego może się mocno uaktywnić. Już na niektórych polach widać pierwsze objawy jego działalności. Zagrożenie chorobą w głównej mierze zależy od obecności czynnika infekcyjnego.

Zobacz więcej >

Cebula ozima

Produkcja cebuli ozimej, to bardzo ryzykowna uprawa. W bieżącym sezonie wielu producentów odetchnęło z ulga, ponieważ okazuje się, że rośliny nawet w rejonach, gdzie nie było okrywy śnieżnej przetrwały. Lustracja pól w tym tygodniu pokazuje, że korzenie już się rozwijają, natomiast część nadziemna czeka na wyższe temperatury powietrza. Co będzie dalej zobaczymy. Na wielu polach już zastosowano pierwsze dawki nawozów. Warto pamiętać, że w początkowym okresie wzrostu i rozwoju bardzo ważne jest zapewnienie cebuli odpowiedniej ilości fosforu.

Zobacz więcej >