Letnie cięcie jabłoni i innych drzew owocowych – po co i jak je wykonywać?

Letnie cięcie drzew owocowych, szczególnie jabłoni, to ważny element prawidłowej pielęgnacji sadu. Wykonywane w okresie od końca czerwca do sierpnia, przynosi konkretne korzyści dla zdrowia i plonowania drzew.
Właściwie przeprowadzone cięcie to lepsze doświetlenie dojrzewających owoców – jabłka szybciej się wybarwiają i osiągają lepszą jakość.

Zobacz więcej >

Zabiegi wapniowe w sadach – klucz do poprawy jakości plonów po przymrozkach

Tegoroczna wiosna była trudna dla sadowników – przymrozki i niska temperatura w kluczowych fazach rozwoju poważnie wpłynęły na plonowanie i jakość owoców. Przed producentami stoi wiele wyzwań, którym muszą sprostać, jeśli chcą uzyskać satysfakcjonujące zbiory, pomimo niekorzystnych warunków.

Zobacz więcej >

Najczęstsze choroby jabłoni – jak je rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Dbanie o zdrowie sadu to podstawa udanych zbiorów. Jabłonie, choć odporne, są podatne na wiele chorób, które mogą znacznie obniżyć plon i jakość owoców. Oto kilka najczęściej występujących zagrożeń.

Zobacz więcej >

Niższe zapasy w przechowalniach i perspektywa wzrostu cen jabłek

Za sadownikami bardzo trudny sezon 2024, w którym plony były wyraźnie niższe z powodu m.in. wczesnego rozpoczęcia wegetacji i późniejszych przymrozków oraz gwałtownych zjawisk pogodowych wiosną i latem. Mniejsza podaż sprawiła, że ceny jabłek były wyższe, w porównaniu do poprzednich sezonów.

Zobacz więcej >

Opad czerwcowy u jabłoni

U jabłoni trwa opad czerwcowy (świętojański) zawiązków owoców. W wielu sadach opad ten jest bardzo intensywny. U niektórych odmian np. z grupy Jonagolda już teraz widać, że będzie mniejsze plonowanie. Trzeba zadbać o jakość jabłek które pozostaną na drzewie. Zalecamy nawożenie dolistne nawozem wieloskładnikowym z przewagą potasu i mikroelementami.

Zobacz więcej >

Koniec kwitnienia jabłoni

Jabłonie zakończyły kwitnienie później o około 2-3 tygodnie niż w poprzednich latach. Kwiaty, które zostały skutecznie zapylone przez owady zapylające obecnie przekształcają się w zawiązki owoców. Najcenniejsze są kwiaty centralne zwane „królewskimi”, gdyż z nich powstaną największe jabłka. Na początku intensywnego wzrostu zawiązki jabłek potrzebują wszystkich makro- i mikroelementów w zrównoważonych ilościach.

Zobacz więcej >