Opad czerwcowy u jabłoni

U jabłoni trwa opad czerwcowy (świętojański) zawiązków owoców. W wielu sadach opad ten jest bardzo intensywny. U niektórych odmian np. z grupy Jonagolda już teraz widać, że będzie mniejsze plonowanie. Trzeba zadbać o jakość jabłek które pozostaną na drzewie. Zalecamy nawożenie dolistne nawozem wieloskładnikowym z przewagą potasu i mikroelementami.

Zobacz więcej >

Koniec kwitnienia jabłoni

Jabłonie zakończyły kwitnienie później o około 2-3 tygodnie niż w poprzednich latach. Kwiaty, które zostały skutecznie zapylone przez owady zapylające obecnie przekształcają się w zawiązki owoców. Najcenniejsze są kwiaty centralne zwane „królewskimi”, gdyż z nich powstaną największe jabłka. Na początku intensywnego wzrostu zawiązki jabłek potrzebują wszystkich makro- i mikroelementów w zrównoważonych ilościach.

Zobacz więcej >

Zakwitły jabłonie

Sytuacji, żeby jabłonie zakwitły w połowie maja nie było od kilkudziesięciu lat. Stało się tak z powodu zimnego kwietnia i początku maja. Obecnie mamy duże ocieplenie i szybki wzrost roślin. „Zimni Ogrodnicy” wraz z „Zimną Zośką” na szczęście nie postraszyli nas w tym roku przymrozkami.

Zobacz więcej >

Różowy pąk jabłoni

Pogoda często zaskakuje, tak więc po mroźnej zimie mamy chłodną i deszczową wiosnę. Dawniej taki układ pogody uważany był za normalny. Jednak od wielu lat nie było sytuacji, żeby na początku maja jabłoń znajdowała się w fazie różowego pąka. Zgodnie z prognozami pogody nadchodzi duże ocieplenie, które spowoduje znaczne przyspieszenie wegetacji.

Zobacz więcej >

Aplikacja w fazie zielonego pąka jabłoni

Obecnie mamy duże ochłodzenie, a nocami występują przymrozki. Opóźnienie w wegetacji jabłoni względem ubiegłego roku wynosi około 10 dni. Taka sytuacja sprawia, że jabłonie dopiero wchodzą w fazę zielonego pąka. Powolny rozwój faz fenologicznych sprawia, że rośliny są jeszcze dość wytrzymałe na niewielkie przymrozki.

Zobacz więcej >

Nawożenie dolistne jabłoni

Jabłonie rozpoczęły wegetację, jednak najbliższe dni przyniosą ochłodzenie i opady. Należy wykonać pierwszy zabieg nawożenia dolistnego, jak tylko pojawi się okno pogodowe. W tym okresie warto dostarczyć roślinie składniki, które zwiększą jej wytrzymałość na przymrozki, czyli przede wszystkim: bor, cynk i potas.

Zobacz więcej >