Mszyce ciągle aktywne

Temperatury w ciągu dnia w zakresie 15-20 st. C w ciągu, którym towarzyszy słoneczna pogoda, i przy tym ciepłe noce z temperaturami ok. 8-10 st. C, sprzyjają aktywności szkodników. Szczególnie teraz trzeba kontrolować jęczmienie pod kątem wystąpienie na plantacji mszyc, będących wektorem chorób wirusowych, w tym jednej z najgroźniejszych dla tego zboża, wirusa Żółta karłowatość jęczmienia to choroba wirusowa roślin, szczególnie silnie poraża jęczmień ozimy.

Zobacz więcej >

Zbiór jęczmienia ozimego nabiera rozpędu

Upały i słoneczna pogoda przyspieszyły zbiór jęczmienia ozimego. Pierwsze kombajny pojawiły się na polach jęczmienia ozimego nawet w połowie czerwca w niektórych regionach Wielkopolski czy Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny, szczególnie na słabszych stanowiskach, gdzie wystąpiły znaczne niedobory wody i wysokie temperatury. Dzisiaj małe żniwa nabierają pędu także na Mazowszu, Kujawach, Podlasiu czy woj. zachodniopomorskim.

Zobacz więcej >

Pałecznica i pleśń śniegowa – niebezpieczny duet w zbożach

Ocieplenie w ostatnich dniach, po znacznych spadkach temperatur, nie sprzyja trwałemu hartowaniu roślin. Ciepła pogoda (średnia dobowa temperatura zdecydowanie powyżej 10 stopni) i wysoka wilgotność powietrza jesienią, a przy tym długi czas zwilżenia liści, stworzyły idealne warunki do rozwoju grzybów chorobotwórczych.

Zobacz więcej >

Zimotrwałość zbóż to ciągle ważna cecha odmian

Wprawdzie obserwujemy ocieplenie klimatu w ostatnich latach i coraz łagodniejsze okresy jesieni i zimy, ale nie zapominajmy, że znajdujemy się strefie klimatu kontynentalnego. Oznacza to, że mimo tego, mogą wystąpić mroźne zimy, co należy uwzględnić także przy wyborze odmiany zbóż.

Zobacz więcej >