Pierwsze kombajny w rzepaku, a ceny w dół…

Bywały lata, że o tej porze roku żniwa rzepaku trwały w najlepsze. Tymczasem dopiero kombajny zaczęły pojawiać się na plantacjach. Pierwsze doniesienia są dość optymistyczne, na lepszych stanowiskach rzepak sypie średnio 3,5-4,5 t/ha, a na słabszych 2,5-3,5 t/ha.

Zobacz więcej >

Intensywne deszcze a jakość ziarna

Zbierany jest głównie jęczmień. Na właściwe żniwa zbóż musimy jednak jeszcze chwilę poczekać. Niestety w wielu regionach problemem są nawałnice, które nie tylko doprowadzają często do tego, że plantacje wylegają. Kradną także jakość dojrzewającego powoli ziarna. Tam gdzie łany są już prawie gotowe do zbioru sukcesywne deszcze mogą wpływać istotnie na liczbę opadania.

Zobacz więcej >

Pogoda sprzyja chwościkowi buraka!

Opady deszczu i wysokie temperatury, które wystąpiły w wielu rejonach, sprzyjają szybkiemu rozwojowi chwościka buraka. Na niektórych plantacjach pojawiły się pierwsze objawy chwościka. Niektórzy rolnicy wykonali już pierwszy zabieg. Pamiętajmy, że najbardziej skuteczne w walce z tą chorobą, jest zwalczanie pierwszych objawów infekcji.

Zobacz więcej >

Pierwsze kombajny w jęczmieniu

Nawalne opady deszczu i porywiste wiatry przerwały dopiero co rozpoczęte małe żniwa na południu kraju i lokalnie także w Wielkopolsce. Susza, która dała się we znaki w czerwcu, spowodowała, że na słabszych glebach jęczmień zaczął szybciej dojrzewać i to w te plantacje w pierwszej kolejności wjechały kombajny.

Zobacz więcej >

Zaraza ziemniaka nadal groźna

Przelotne opady to idealne warunki dla rozwoju zarazy ziemniaka. Okres inkubacji sprawcy choroby przy dużej wilgotności  powietrzna oraz przy temperaturze 16–24°C, wynosi zaledwie 4 dni. I choć zaraza woli nieco niższe temperatury niż panują obecnie, to objawy chorobowe wywołane porażeniem ziemniaka przez Phytophthora infestans występują już powszechnie na liściach.

Zobacz więcej >

Przygotuj się do zwalczanie omacnicy prosowianki

Omacnica prosowianka do najgroźniejszy szkodnik kukurydzy. Motyle coraz liczniej nalatują już na plantacje kukurydzy. Są sygnały o pierwszych złożach jaj. Wylęgłe z niej gąsienice drążyć będą korytarze (najczęściej w pędach) doprowadzają w późniejszym czasie do powstania licznych złomów pędów.

Zobacz więcej >