Regulacja pokroju rzepaku w cieniu ulew

W ostatnich dniach (13-15.09.2024 r.) przez kraj, szczególnie na południu, przetoczyły się ulewy, którym towarzyszyły silne wiatry. Na Opolszczyźnie w ciągu jednego dnia potrafiło spaść nawet 160 l wody/m2! To oczywiście uniemożliwia wjazd w pole, jednak nie zwalnia z monitoringu plantacji po uspokojeniu się warunków pogodowych, tym bardziej, że wiele plantacji zasiano wcześniej niż zazwyczaj i rośliny są w stadium 4-5 liści właściwych.

Zobacz więcej >

Zaczęły się zbiory kukurydzy ziarnowej

Wysokie temperatury i brak wody na przełomie sierpnia i września odcisnęły swoje piętno – w większości regionów kraju kukurydza kiszonkowa jest zebrana, a kombajny zaczynają się pojawiać się w kukurydzy ziarnowej, w odmianach wczesnych i średnio wczesnych (FAO ok. 230-240). Wegetacja kukurydzy w tym roku znacząco przyspieszyła, co było wynikiem nietypowej wiosny i letnich susz.

Zobacz więcej >

Ruszyła kampania cukrownicza, a chwościk ciągle groźny

W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już pod koniec drugiej dekady sierpnia zaczęły na polach pojawić kombajny do zbioru buraków cukrowych, a w trzeciej dekadzie sierpnia cukrownie ogłosiły rozpoczęcie kampanii cukrowniczej. Mimo tak wczesnego zbioru, plony wynoszą średnio od 50 do 70 t/ha (przy sporych zakresach polaryzacji – mocno zróżnicowanych regionalnie od 14% do 17%), w zależności od regionu i ilości deszczu w tym sezonie.

Zobacz więcej >

Siewy rzepaku w pełni – uwaga na szkodniki wschodów

W tym roku żniwa skończyły się w wielu regionach wcześniej, co oznacza także, że wcześniej zwolniły się stanowiska pod rzepak. Wbrew pozorom, nadal brakuje wody w glebie, mimo lokalnych silnych, nawalnych opadów deszczu w na przełomie drugiej i trzeciej dekady sierpnia. Lokalnie spadło do 60-80 mm deszczu w krótkim czasie.

Zobacz więcej >

Problematyczny siew rzepaku ozimego

Trwają jeszcze agrotechniczne terminy siewu rzepaku ozimego jednak w wielu regionach pogoda nie sprzyja zasiewom. Rolnicy, którzy przed nawalnymi deszczami zasiali rzepak martwią się, że duża ilość deszczu może stać się przyczyną zaskorupienia gleby, a miejscami nawet rozmycia profilu glebowego, wymycia nasion i ich przemieszczania.

Zobacz więcej >

Kukurydza schnie w oczach

Widać to szczególnie na lżejszych stanowiskach. Średnie temperatury dobowe sięgające ponad 30 st. C i brak opadów, to aura towarzysząca rolnikom od dłuższego czasu. Susza rolnicza wg danych IUNG-PIB pogłębiła się jeszcze bardziej, w całym kraju. 14 sierpnia pojawił się kolejny, dziewiąty już raport informujący o suszy rolniczej.

Zobacz więcej >