Silna presja stonki na ziemniakach

Ciepła pogoda wyjątkowo sprzyja ciepłolubnym szkodnikom, szczególnie widoczna jest silna presja stonki ziemniaczanej. Szkodnika, który masowo składa jaja, obserwujemy na plantacjach w cały kraju. Oznacza to konieczność wykonania zabiegu insektycydowego.
Przygotowując się do zabiegu trzeba pamiętać, że stonka uodporniła się na pyretroidy, neonikotynoidy i niektóre związki fosforoorganiczne. Przyczynił się do tego oprócz małej rotacji środków chemicznych używanych do jej zwalczania, także ocieplający się klimat.

Zobacz więcej >

Kwitną ziemniaki. Na celowniku zwalczanie zarazy i larw stonki

Zwierają się międzyrzędzia na plantacjach ziemniaków. Rośliny kwitną, a to oznacza, że weszły w intensywny okres tuberyzacji (wiązania i wzrostu bulw). Wobec tego ziemniak wymaga teraz wzmożonej ochrony przed najgroźniejszymi chorobami tej uprawy jakimi są: zaraza ziemniaka oraz alternarioza. Rozwojowi zarazy sprzyja podwyższona wilgotność (powyżej 90%) oraz temperatury w przedziale 12-15 °C. Natomiast ryzyko rozwoju alternariozy rośnie, kiedy wilgotność powietrza utrzymuje się powyżej 80 proc., a temperatura wynosi 24-26°C w przypadku Alternaria solani lub 26-28°C w przypadku Alternaria alternata.

Zobacz więcej >

Bor niezbędny burakom

Ostatnie opady deszczu poprawiły kondycję wielu upraw, m.in. także buraków cukrowych. Choć są rejony kraju, jak choćby Wielkopolska, gdzie silne opady wraz gradem, zniszczyły wiele plantacji. Nie wszędzie udało się wykonać wszystkie zabiegi odchwaszczające z powodu przekropnej pogody. Ocieplenie, które obserwujemy w pierwszej dekadzie czerwca sprzyja wtórnemu zachwaszczeniu, dlatego konieczny jest monitoring plantacji.

Zobacz więcej >

Odchwaszczanie i odżywianie kukurydzy

Ostatnie opady, które w zależności od regionu kraju, wyniosły od kilku do kilkudziesięciu mm wody, znacznie przyspieszą rozwój roślin. Należy się także spodziewać większej presji chwastów. W zależności od terminu siewu plantacje są w fazie od 4-6 liści do fazy 6-8 liści. Jeśli nie wykonano jeszcze zabiegów odchwaszczających, to jest to także idealny moment na przeprowadzenie zabiegu nalistnego.

Zobacz więcej >

Deszcze uratowały wiele plantacji

Sytuacja pogodowa w trzeciej dekadzie maja jest bardzo dynamiczna, a opady deszczu, przelotne burze, gradobicia czy ewentualne spadki temperatur, powodują, że z jednej strony deszcze wystąpiły w ostatnim momencie, a z drugiej gradobicie i nawalne deszcze mogły uszkodzić rośliny. Nie zmienia to faktu, że taka huśtawka pogodowa powoduje, że trzeba pilnie obserwować pogodę, aby złapać okno pogodowe na zabiegi ochrony roślin czy dokarmiania dolistnego.

Zobacz więcej >

Ważne zabiegi dolistne w buraku cukrowym

Burak cukrowy w tym roku został zasiany dużo wcześniej niż w zeszłym sezonie. Często do siewów podchodzono już w ostatniej dekadzie marca. Panowały wówczas wysokie temperatury oraz była jeszcze wilgoć glebowa. Dzięki temu otrzymano szybko wschody, które generalnie były bardzo wyrównane. Ochłodzenie z połowy kwietnia stanowiło poważny stres dla młodych roślin. Lokalnie przymrozki uszkadzały siewki i dochodziło do przerzedzania obsady. Stres kumulowały także przeprowadzane w tym czasie zabiegi herbicydowe. Większość rolników jest po drugim zabiegu, ale są i tacy którzy wykonali już na plantacjach 3. zabieg odchwaszczający.

Zobacz więcej >