Buraki wschodzą. Czy zaszkodził im mróz?

Pogoda na początku roku przyspieszyła wegetację, ale także zahamowała częściowo prace polowe ochłodzeniem z końca marca. Część plantatorów zasiała już buraki cukrowe w ciepłym marcowym oknie pogodowym, po którym pod koniec marca i na początku kwietnia nastąpiło wyraźne ochłodzenie, którym towarzyszyły przymrozki.

Zobacz więcej >

Ochłodzenie opóźnia zabieg T1 w zbożach

Ochłodzenia na końca marca i lokalne opady deszczu oraz zapowiadane przymrozki w pierwszych dniach kwietnia odsuwają w czasie wykonanie pierwszego zabiegu fungicydowego w zbożach. Niestety, presja chorób grzybowych z jesieni i początku roku jest spora. W pszenicy widać porażenie mączniakiem prawdziwym (szczególnie na odmianach podatnych), septoriozą paskowaną, rdzą brunatną i żółtą, a na jęczmieniu widoczne są objawy mączniaka i plamistości siatkowe.

Zobacz więcej >

Zabieg T1 w rzepaku

Pierwsze ocieplenie dało impuls szkodnikom rzepaku i w większości skoncentrowaliśmy się na ich zwalczaniu, co oznacza, że pora zaplanować pierwszy zabieg fungicydowy i regulujący w rzepaku. Chwilowo pogoda nie rozpieszcza, nie dość, że jest stosunkowo chłodno i pojawiają się jeszcze przymrozki, to na dodatek towarzyszą nam silne wiatry.

Zobacz więcej >

Pola czekają na buraki

Zazwyczaj na wiosnę brakuje wody w glebie, i w tym jeszcze kilka tygodni temu zapowiadało się podobnie. Jednak pojawiające się sporadycznie opady, nawet po 10-15 mm, ratują sytuację, co daje szansę na przygotowanie stanowiska do siewu buraków cukrowych. Choć nie wolno dopuścić zabiegami uprawowymi do przesuszenia gleby.

Zobacz więcej >

Szkodniki łodygowe nalatują na rzepaki

Wysokie temperatury powietrza w ciągu dnia w pierwszej dekadzie marca (nawet powyżej 20 st. C), pobudziły szkodniki do aktywności. Wprawdzie zdarzały się lekkie nocne przymrozki, ale wysokie temperatury (powyżej 10-12°C, a temperatura gleby osiągnęła 5–7°C, co było sygnałem dla chrząszczy do opuszczenia miejsca zimowania) i silne nasłonecznienie (promieniowanie UV), stanowiły silny bodziec dla szkodników.

Zobacz więcej >

Zadbaj o zboża przed ruszeniem wegetacji

Ocieplenie w ostatniej dekadzie lutego będzie sprzyjało lustracji polowej plantacji zbóż. Z jednej strony konieczne jak najszybsze podanie pierwszej dawki azotu (warto uzupełnić także o siarkę), jeśli minimum termiczne i warunki wilgotnościowe na to pozwalają, a nie podano jeszcze tego składnika. Warto pamiętać, aby także wzmocnić zboża mikroelementami, które poprawią kondycję i wigor roślin, odporność na niekorzystne warunki stresowe, a także wzmocnią zdrowotność roślin.

Zobacz więcej >