Kontroluj suchą zgniliznę w rzepaku

Wprawdzie do niedawna obserwowaliśmy spadki temperatur dobowych, a nawet przymrozki jednak, tak gdzie rzepak wysiano w optymalnym terminie i równomiernie wschodził, rośliny rozwijają się prawidłowo z rozetą ok. 8–10 liści.

Zobacz więcej >

Jesienne szkodniki rzepaku nadal aktywne

Na plantacjach rzepaku ozimego nadal licznie występują szkodniki. Niektórzy producenci rolni zmuszeni byli wykonać dotychczas nawet 3-4 aplikacje insektycydem. Na początku wegetacji rzepaku utrapieniem były ślimaki oraz pchełki. Lokalnie bardzo intensywnie nalatywała śmietka kapuściana.

Zobacz więcej >

Idealny moment na regulację pokroju rzepaku

Rzepaki wysiane w optymalnym terminie agrotechnicznym znajdują się w fazie 4-6 liści właściwych (BBCH 14-16), co oznacza, że jest to idealny moment na wykonanie regulacji pokroju roślin. W tym roku ze względu na silne opady nawalnych deszczy, nie we wszystkich regionach jednak udało się je zasiać w optymalnym terminie.

Zobacz więcej >

Czas na dokarmianie rzepaku i regulacje pokroju

Rzepak nie miał łatwego startu. Bardzo często dochodziło po opadach do zaskorupienia gleby i wraz długo utrzymującą się dużą wilgocią glebową dochodziło do zaburzeń powietrzno-wodnych, co mogło wpływać na ograniczony wzrost i rozwój roślin. W efekcie na roślinach już widać przejaśnienia czyli pierwsze objawy niedoborów składników.

Zobacz więcej >

Uwaga na plantacjach rzepaku inwazja pchełek!

Ocieplenie z ostatnich dni uaktywniło szkodniki, a na plantacje rzepaku intensywnie nalatują pchełki. Widać bardzo dużo chrząszczy pchełki rzepakowej i efekty ich żerowania – wygryzione dziurki w liścieniach i liściach. Generalnie na rzepakach mogą wystąpić dwa rodzaje pchełek: ziemne i rzepakowe.

Zobacz więcej >

Szkodniki atakują młody rzepak

W tym sezonie siew rzepaku rzadko kiedy odbywał się w idealnych warunkach. Wielu rolników z powodu permanentnych deszczy w sierpniu z jednej strony nie mogło dotrzymać terminu siewu, a ci którzy wysiali przed opadami narzekają na zaskorupienie gleby utrudniające wschody oraz prawidłowy rozwój siewek.

Zobacz więcej >