Rzepak sypie przeciętnie

Tegoroczne żniwa z każdym dniem przyspieszają. Zbierany jest nadal przede wszystkim rzepak, którego nasiona w czasie upałów osiągają już niską wilgotność. W niektórych regionach większość plantacji jest już skoszonych, stąd można już mówić o pierwszych wynikach produkcyjnych. A te nie  napawają optymizmem. Sygnały z Dolnego Śląska, Opolszczyzny mówią o słabych plonach rzędu 2-3t/ha. Im bardziej na północ tym częściej plony zamykają się w wyższym przedziale 3 maksymalnie 4t/ha.

Zobacz więcej >

Pryszczarek kapustnik – ostatni zabieg w rzepaku

Pryszczarek kapustnik często nazywany jest przez rolników muchą, ponieważ wyglądem przypomina większego komara. Samica pryszczarka składa do łuszczyn  rzepaku jaja (nawet do 100 szt.), z których wylęgają się larwy. To one sieją największe spustoszenie, uszkadzając zawiązki nasion. Larwy pryszczarka kapustnika uszkadzają nasiona i wysysają wewnętrzne ściany łuszczyn. Łuszczyny przedwcześnie żółkną, kurczą i przedwcześnie pękają. We wnętrzu łuszczyn znajdują się liczne larwy, które niszczą zawiązki nasion.

Zobacz więcej >

Rzepak kwitnie niemal już w całym kraju!

To sytuacja nadzwyczajna, gdyż nie mamy nawet połowy kwietnia, a rzepak kwitnie już nie tylko na zachodzie kraju, ale także na południu oraz w centralnych i północnych województwach. Kwitnie przede wszystkim kwiatostan główny, jednak coraz więcej kwiatostanów pędów bocznych rozluźnia pąk i przygotowuje się również do kwitnienia.

Zobacz więcej >

Rzepak kwitnie na zachodzie kraju!

Tak wczesne kwitnienie rzepaku, jest niespotykaną od lat sytuacją. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i częściowo w Wielkopolsce widać kwitnące łany rzepaku. W wielu regionach na zachodzie kraju rzepak jest już na początku fazy kwitnienia. To przynajmniej 2-3 tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. O tyle tygodni rzepak krócej wegetował i budował plon. Pytanie czy rośliny w pełni wykorzystały azot mineralny podany w nawozach? Wszystko zależy od tego jak wcześnie go zastosowano, ponieważ w wielu regionach przez nadmiar wody w glebie długo nie można było wjechać w pole.

Zobacz więcej >

Słodyszek grasuje już w pąkach rzepaku

Idą kolejne ciepłe dni, a wraz z nimi zwiększy się aktywność owadów, w tym szkodników rzepaku. Rośliny są w dość zaawansowanej fazie rozwojowej jak na tą porę roku i szczególnie na południu kraju widoczny jest już odsłonięty zielony pąk kwiatostanowy. Im dalej na północ tym pąk jest bardziej schowany pomiędzy liśćmi. Warto w najbliższych dniach lustrować uprawę pod kątem występowania słodyszka rzepakowego. Szkodnik ten masowo już nalatuje na plantacje rzepaku, a z racji tego, że rośliny są w fazie pąkowania stanowi dla niego duże zagrożenie.

Zobacz więcej >

Pogoda znacznie przyspieszy wegetację

Ocieplenie w ostatnich dniach przyspieszy znacznie wegetację roślin – rzepaki strzelają w pęd, a zboża zaczynają fazę strzelania w źdźbło. Czas goni szczególnie w rzepaku. Na wielu plantacjach zaczęły pojawiać się pierwsze kwiaty na samosiewach rzepaku. Na wielu plantacjach pęd główny osiągnął już około 20 cm, co oznacza, że to ostatni dzwonek na wykonanie zabiegu regulacji pokroju roślin i przy okazji zapobieganie porażeniu przez choroby, takie jak sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń czy cylindrosporioza.

Zobacz więcej >