Pierwsze kombajny w rzepaku, a ceny w dół…

Bywały lata, że o tej porze roku żniwa rzepaku trwały w najlepsze. Tymczasem dopiero kombajny zaczęły pojawiać się na plantacjach. Pierwsze doniesienia są dość optymistyczne, na lepszych stanowiskach rzepak sypie średnio 3,5-4,5 t/ha, a na słabszych 2,5-3,5 t/ha.

Zobacz więcej >

Rzepak wreszcie kwitnie, pojawił się chowacz podobnik

Mamy połowę maja, a tak naprawdę rzepak dopiero teraz jest w fazie pełni kwitnienia (na Pomorzu początek kwitnienia). Dzięki ociepleniu następuje dynamiczny rozwój i wyciąganie się pędów bocznych, na których ulokowane są kolejne kwiaty. Rzepak nadrabia zaległości i jego biomasa szybko przyrasta zagęszczając tym łan.

Zobacz więcej >

Ocieplenie przyspieszy rozwój roślin, chorób i szkodników!

Na dolnych liściach pszenicy ozimej widoczne są objawy mączniaka prawdziwego, septoriozy liści oraz łamliwości podstawy źdźbła i fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła. Co oznacza, że konieczny jest zabieg fungicydowy. W zależności od stopnia rozwoju roślin, może okazać się, że nie będzie to typowy zabieg T1, ale T1/T2.

Zobacz więcej >

Opóźniona wegetacja – czy będzie miało to wpływ na plon?

W porównaniu do lat ubiegłych we wszystkich regionach kraju notowane jest dość spore opóźnienie w wegetacji upraw. Rzepak ozimy jeszcze nie wszedł w okres kwitnienia, w północnych regionach jest nadal w fazie zielonego pąka. Zboża są w początkowych fazach strzelania w źdźbło. Buraki cukrowe po miesiącu od siewu są w fazie liścieni z widocznymi zalążkami liści właściwych.

Zobacz więcej >

Przymrozki stresem dla roślin

W ostatnich dniach przez co najmniej dwie doby mieliśmy do czynienia z porannymi przymrozkami. Lokalnie temperatury spadały nawet do -6; – 7 ℃. Takie przymrozki to poważny stres dla wielu upraw. Szczególnie mogły one uszkodzić buraki cukrowe, które są nadal w fazie liścieni.

Zobacz więcej >

Rzepak pąkuje, pojawia się już słodyszek

Chłodny kwiecień powoduje, że wegetacja nie przyspiesza, jednak powoli rośliny przechodzą przez kolejne fazy rozwojowe. Obecnie rzepak jest w fazie zwartego zielonego pąka, co oznacza że jest najbardziej narażony na atak słodyszka rzepakowego. W ostatnich dniach w ciągu dnia zdarzało się, że temperatury przekraczały 15 st. C, było też słonecznie. Takie warunki pobudziły do aktywności słodyszka, który rozpoczął naloty na rzepak ozimy (zwłaszcza w rejonach południowych).

Zobacz więcej >