Przepisy pozwalają zastosować azot, ale pogoda nie

Ocieplenie i opady deszczu w drugiej dekadzie lutego zmotywowały rośliny do ruszenia wegetacji. Pierwsze symptomy widać na plantacjach, zarówno rzepaku, jak i zbóż. Niestety, mimo tego, że po 20.lutego w większości rejonów kraju (z wyjątkiem regionów północo-wschodnich) można było wg przepisów zastosować azot, jest zbyt mokro na polach.

Zobacz więcej >

Wegetacja mocno już pobudzona

Ciepły luty wyraźnie rozhartował oziminy, jak również pobudził je do wznowienia wegetacji. Najczęściej za początek wegetacji uważa się moment, kiedy średnia dobowa temperatura wynosi przynajmniej 5°C przez 5 kolejnych dni. Jest to także jeden z progów temperaturowych, które według nowych kryteriów ustalonych w ramach programu azotanowego pozwala na aplikacje azotu nie tylko w oziminy, ale także pod uprawy jare. Idąc tym tropem wszędzie tam gdzie na mapie IMGW-PIB pojawił się kolor zielony wegetacja postępuje najsilniej.

Zobacz więcej >

Nadchodzi ocieplenie – wystaw żółte naczynia

Stosunkowo ciepła pierwsza dekada lutego i zapowiadane ocieplenie w drugiej dekadzie, może oznaczać, że niebawem zaczną swoją aktywność szkodniki, m.in. w rzepaku. Wprawdzie jak na razie nadmiar wody utrudnia lub wręcz uniemożliwia wjazd w pole, ale warto już przygotować żółte naczynia i niebawem wystawić je na plantacjach rzepaku, aby nie przegapić momentu składania jaj przez najwcześniejszego szkodnika rzepaku, jakim jest chowacz brukwiaczek.

Zobacz więcej >

Mroźne uderzenie zimy

W ostatniej dekadzie grudnia 2023 r. panowały temperatury bardziej zbliżone do wiosennych, sięgające 10 st. C. Spełnił się jednak jeden z gorszych scenariuszy, ponieważ zima mocno dała o sobie znać. Na silnie wysycone wodą gleby i przy widocznym zazielenieniu ozimin, zima uderzyła mrozami sięgającymi lokalnie do -18 (20 st. C) na wschodzie kraju.

Zobacz więcej >

Pola zalane wodą

Mrozy i opady śniegu w ostatniej dekadzie listopada, a później ocieplenie grudniowe i opady deszczu na jeszcze nie rozmarzniętą glebę spowodowały nie tylko przerwanie trwającego jeszcze w  niektórych regionach zbioru buraków (wg danych z różnych regionów kraju jeszcze ok. 5-10% plantacji czeka na zbiór) czy kukurydzy ziarnowej, ale także spowodowały zastoiska wodne na wielu plantacjach zbóż czy rzepaku.

Zobacz więcej >

Jakie mrozy zniosą zboża i rzepaki?

W pierwszych dniach grudnia w większości regionów kraju pola zasypała kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Według danych IMGW średnie temperatury minimalne powietrza przy powierzchni gruntu (wysokość 5 cm) wniosły od ok. –2°C do nawet –15°C (–17°C). Natomiast temperatura gruntu na głębokości 5 cm oscyluje średnio w kraju między 0°C a –2°C.

Zobacz więcej >