Drugie uderzenie suszy

Ledwo marcowa susza pokrzyżowała plany, a przed nami widmo kolejnej suszy. W mniejszy lub większym stopniu brak opadów, któremu od początku maja towarzyszy bardzo ciepła pogoda, dotyka praktycznie cały kraj. Najbardziej ucierpiały zwłaszcza regiony na zachodzie i w centrum kraju, a szczególnie woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, mazowieckie. W niektórych regionach w kwietniu spadło zaledwie kilka mm deszczu!

Zobacz więcej >

Szkodniki grasują w rzepaku, ale są i zapylacze!

Rzepak jest w pełni kwitnienia i głównie za sprawą ciepłej pogody są w nim obecne liczne szkodniki. Widoczny jest przede wszystkim chowacz podobnik, mały szaro-czarny chrząszcz, który poprzez wygryziony niewielki otwór w młodej łuszczynie składa jaja. Larwa podobnika (zazwyczaj jedna w łuszczynie) zjada młode zawiązki nasion. To nie jedyna szkodliwość tego owada. Otworki w łuszczynach wykorzystuje do składania jaj groźniejszy szkodnik, jakim jest pryszczarek kapustnik. W jednej łuszczynie może być kilkadziesiąt larw, które doszczętnie wyjadają młode nasiona. Uszkodzone łuszczyny są zdeformowane, żółkną, otwierają się, a ich larw stają się czasem pokarmem dla ptaków, które mogą żerować na łuszczynach.

Zobacz więcej >

O czym należy pamiętać, gdy rzepak kwitnie

Pola z rzepakami robią się coraz bardziej intensywnie żółte co oznacza, że kolejne plantację wchodzą w fazę kwitnienia. Rzepak nadal przyrasta na długość, rozwija oraz wydłuża pędy boczne. Kwitnienie rzepaku trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Okres kwitnienia należy traktować jako newralgiczny dla rozwoju roślin, ale także ukształtowania się ostatecznego potencjału plonowania. Tylko dobrze odżywiony wcześniej rzepak, zaopatrzony w wodę może wydać dobry plon. Kwitnienie rzepaku to przede wszystkim czas ochrony przed zgnilizną twardzikową – najgroźniejszą chorobą rzepaku, ale także przed szarą pleśnią oraz czernią krzyżowych.

Zobacz więcej >

Słoneczna alternatywa rzepaku

W tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszy się słonecznik. Kończą się jego siewy, które zostały opóźnione, podobnie jak kukurydzy, przez chłodną wiosnę. Jest stabilną uprawą jarą w rejonach suchych, a także w suchych latach. Należy go traktować podobnie jak rzepak w płodozmianie. Możliwe jest wprowadzenie słonecznika do płodozmianu, w którym już jest rzepak, ale w uprawie między nimi powinny minimum 2 lata przerwy. Dobrze komponuje się także z kukurydzą czy burakami cukrowymi w płodozmianie.

Zobacz więcej >

Rzepaki zaczynają kwitnąć

Nie wszędzie w całym kraju wygląda to jednakowo, a dodatkowo dochodzą jeszcze różnice we wczesności odmian czy wysokości nawożenia, ale także widać różnice w potencjale stanowiska. Mamy zatem z jednej strony np. w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku czy Lubuskim oraz na Kujawach początek kwitnienia, a z drugiej na wschodzie czy na północy, ale także np. na północy Opolszczyzny rzepaki średnio są w fazie pąkowania. Jednak długość dnia, a przede wszystkim ciepła i słoneczna pogoda pobudzą rośliny do intensywnego wzrostu, tym bardziej, że azot z 1 . i 2. dawki zaczął działać z opóźnieniem.

Zobacz więcej >

Chwilowe ocieplenie, ale uwaga na przymrozki!

Ocieplenie pogody spowodowało, że kto żyw ruszył w pole, żeby wykorzystać okno pogodowe przed Świętami Wielkiej Nocy. Niestety, to chwilowe ocieplenie sięgające nawet 17–22°C w ciągu dnia, po którym zapowiadane jest znaczne ochłodzenie podczas Świąt, gdzie temperatura ma spaść poniżej 10°C w ciągu dnia, z przymrozkami w nocy. Po roślinach widać także, że ocieplenie było im potrzebne, z jednej strony azot po opadach deszczu (nawet tych nieznacznych) miał szansę zadziałać, a z drugiej rośliny w końcu zacząć w pełni wegetację. Zboża ozime się zazieleniły, a rzepaki intensywnie strzelają w pęd.

Zobacz więcej >