Nawożenie dolistne jabłoni

Jabłonie rozpoczęły wegetację, jednak najbliższe dni przyniosą ochłodzenie i opady. Należy wykonać pierwszy zabieg nawożenia dolistnego, jak tylko pojawi się okno pogodowe. W tym okresie warto dostarczyć roślinie składniki, które zwiększą jej wytrzymałość na przymrozki, czyli przede wszystkim: bor, cynk i potas.

Zobacz więcej >

Truskawka polowa – pierwszy zabieg dolistny

Obecnie po kilku ciepłych wiosennych dniach truskawki w uprawie polowej rozpoczynają wegetację. Należy przeprowadzić lustrację plantacji i ocenić przezimowanie roślin po zaskakująco mroźnej zimie. Na podstawie przeprowadzonej jesienią analizy gleby pH oraz zasobność w podstawowe makroskładniki powinny być uregulowane. Odczyn gleby powinien mieścić się w zakresie 5,5-6,5, a zasobność w fosfor, potas i magnez być na poziomie optymalnym.

Zobacz więcej >

Co dalej z glifosatem?

W ostatnich dniach zapadła decyzja, że w Niemczech w 2024 r. glifosat całkowicie będzie zakazany, a do tego czasu systematycznie stopniowo będą wprowadzane ograniczenia w jego stosowaniu. Tamtejsze frakcje zielonych dopięły swego, argumentując wprowadzenie zakazu ochroną bioróżnorodności – gatunków roślin i siedlisk dla owadów.

Zobacz więcej >

To ostatni sezon dla wielu substancji czynnych

Co chwila dowiadujemy się o kolejnych cięciach w zakresie dostępnych substancji aktywnych pestycydów. Każda wycofywana substancja ma określoną datę zezwalającą na jej przechowywania i stosowanie przez ostatecznego użytkownika (rolnika). Jak to będzie wyglądać w praktyce? Do kiedy można je stosować?

Zobacz więcej >

Ile azotu jest w glebie?

Ocieplenie i opady deszczu w ostatnich dniach na zachodzie kraju spowodowały, że śnieg zniknął z pól, a zapowiadany jest kolejny atak zimy. Na wschodzie kraju w wielu regionach ciągle leży śnieg, co jest zdecydowanie korzystniejszą sytuacją dla zbóż i rzepaków. Nie zanosi się, aby wegetacja miała ruszyć wcześniej, jak to było w zeszłym roku, tzn. już w pierwszej dekadzie lutego. Nie mamy też tak sporego deficytu wody po zimie, jak w zeszłym roku.

Zobacz więcej >

Które składniki mogą zostać wymyte?

Deszcz oraz topniejący śnieg w okresie zimowym, sprzyjają zjawisku wymywaniu składników pokarmowych. Mogą być one przemieszczane w głąb profilu glebowego lub w przypadku spadków terenu wraz ze spływem powierzchniowym. Składnikami szczególnie narażonymi na wymywanie są: wapń, magnez, potas, siarka oraz azot głównie w formie azotanowej. Wymywanie najsilniej zachodzi na lekkich przepuszczalnych glebach o niskim poziomie próchnicy i zakwaszonych.

Zobacz więcej >