Ważne w fertygacji truskawek

Nawożenie truskawek może stanowić wyzwanie – zwłaszcza w nowoczesnych technologiach uprawy w substratach organicznych, gdzie wymagane jest precyzyjne ustalenie programów fertygacyjnych, dopasowanych do technologii uprawy, odmiany i jakości wody. Dobrze przygotowany program fertygacyjny pozwala jednak na precyzyjne dostarczanie składników odżywczych przez system nawadniający.

Zobacz więcej >

Ciepła zima – to dobry moment na planowanie nawożenia

Ciepłe zimowe dni to w ostatnich latach coraz częstsze zjawisko. Mogą mieć one negatywny wpływ na wiele roślin uprawnych, którym wysokie temperatury nie sprzyjają w zimowaniu, ale to także okazja do podjęcia działań przynoszących znaczne korzyści. W sadach zimowe okresy z dodatnimi temperaturami, kiedy gleba nie zamarza to dobry moment na wykonanie analiz składu chemicznego gleby i przygotowanie przemyślanego i racjonalnego planu nawożenia.

Zobacz więcej >

Mroźny powiew wiosny

W ostatnich dniach przez cały kraj przetoczyła się fala niskich temperatur i przymrozków. Temperatury średnio spadły do ok. – 5/-6 st. C, ale były także rejony, gdzie spadły nawet do -9/-10 st. C (woj. dolnośląskie, rejon Jeleniej Góry i Świdnicy). Jeszcze do niedawna prognozy były bardziej optymistyczne i wskazywały, że możemy się spodziewać ocieplenia. Tymczasem najnowsze prognozy wskazują, w większości krajów Europy Środkowej, ryzyko porannych przymrozków jest nadal wysokie.

Zobacz więcej >

Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Dziś, 20 października przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Święto to na świecie obchodzone jest każdego roku w trzeci piątek października. W roku bieżącym po raz 11 celebrowane jest to wydarzenia, bowiem jego obchody zostały zainicjowane 18 października 2013 roku.

Zobacz więcej >

Susza rolnicza w całym kraju!

W najnowszym raporcie suszowym Instytut Uprawy i Nawożenia Gleb (IUNG-PIB) ogłosił, że susza rolnicza występuje już we wszystkich województwach, aż w 12 uprawach, tj.: zbóż jarych i ozimych, rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek, tytoniu, drzew owocowych, chmielu. Najbardziej dotknięte suszą zostały zboża jare, a suszę odnotowano w 1680 gminach na obszarze 23,5% gruntów ornych kraju. Suszę stwierdzono także w rzepaku i rzepiku (1678 gmin), zbożach ozimych (w 1279 gminach) i roślinach strączkowych (w 1022 gminach).

Zobacz więcej >

Jak stosować ADOB® Bor

Kolejność dodawania preparatów do opryskiwacza:
1. Woda
2. Nawóz obniżający pH
3. Wodny roztwór ŚOR
4. Wodny roztwór ADOB® Bor
5. Woda – uzupełnienie do 200 l lub więcej

I kilka zasad, o których trzeba zawsze pamiętać:

Zobacz więcej >