Kiedy zbiór słonecznika?

W tym sezonie zasiano ponad 70 tys. ha słonecznika. Zbliża się termin zbioru wcześniejszych odmian, który zazwyczaj przypada na przełomie września i października. Późniejsze odmiany są w fazie BBCH 89 (BBCH 81–89 faza dojrzewania owoców) niełupki stanowią 85% s.m. koszyczka, a otaczające koszyczek zielone dotychczas przylistki stają się brązowe. Wcześniejsze natomiast weszły w fazę 91–99, tj. starzenie i zamieranie.

Zobacz więcej >

Międzyplony z suszą w tle

Niestety, mimo niedawnych opadów skrajnie wysokie temperatury w lipcu odcisnęły swoje piętno, a susza rolnicza nadal dręczy kolejne uprawy i teraz według najnowszego raportu IUNG, najbardziej ucierpiały kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki i warzywa gruntowe (m.in. pomidory, ogórki). Kukurydza najgorzej wygląda obecnie w woj. lubuskim, wielkopolskim i na północy Dolnego Śląska. Susza i wysokie temperatury zbiegły się tam z newralgicznym okresem w jej rozwoju, tj. kwitnieniem (wiechowaniem i wypuszczaniem znamion), co spowodowało problemy z zapylaniem i tym samym będzie skutkowało gorszym zaziarnieniem kolb. Susza dotknęła także spore obszary woj. lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego.

Zobacz więcej >

Słonecznik lubi bor

Powierzchnia zasiewów słonecznika w kraju w tym roku diametralnie wzrosła, w porównaniu do poprzednich lat. Według szacunków zasiano go ponad 60 tys. ha! Widać jednak na polach problemy ze wschodami i z zachwaszczeniem, które wynikają z tego, że jeszcze uczymy się uprawy tej rośliny. Wiele plantacji było zasianych także w zbyt chłodną glebę. Ocieplenie sprawia, że słonecznik nadrabia zaległości we wzroście i rozwoju. Warto zaplanować zabieg odżywiania dolistnego, aby wspomóc rośliny i uodpornić na warunki sresowe. Z mikroelementów dla słonecznika najważniejsze są bor i mangan, molibden oraz cynk i miedź. Słonecznik, podobnie jak rzepak, jest rośliną borolubną.

Zobacz więcej >

Słoneczna alternatywa rzepaku

W tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszy się słonecznik. Kończą się jego siewy, które zostały opóźnione, podobnie jak kukurydzy, przez chłodną wiosnę. Jest stabilną uprawą jarą w rejonach suchych, a także w suchych latach. Należy go traktować podobnie jak rzepak w płodozmianie. Możliwe jest wprowadzenie słonecznika do płodozmianu, w którym już jest rzepak, ale w uprawie między nimi powinny minimum 2 lata przerwy. Dobrze komponuje się także z kukurydzą czy burakami cukrowymi w płodozmianie.

Zobacz więcej >