Na soi pojawiły się gąsienice rusałki osetnika

Soja w wielu regionach zaczyna kwitnąć. Jednak lokalnie na plantacjach soi, widać żarłoczne gąsienice szkodnika o wdzięcznej nazwie – rusałka osetnik. Motyl jest dość sporych rozmiarów o pomarańczowych skrzydłach z czarnymi i białymi plamkami, gdyby nie był szkodnikiem mógłby zachwycać wyglądem.

Zobacz więcej >

Opóźniona wegetacja – czy będzie miało to wpływ na plon?

W porównaniu do lat ubiegłych we wszystkich regionach kraju notowane jest dość spore opóźnienie w wegetacji upraw. Rzepak ozimy jeszcze nie wszedł w okres kwitnienia, w północnych regionach jest nadal w fazie zielonego pąka. Zboża są w początkowych fazach strzelania w źdźbło. Buraki cukrowe po miesiącu od siewu są w fazie liścieni z widocznymi zalążkami liści właściwych.

Zobacz więcej >

Siewy soi nabierają rozpędu

W niektórych regionach soja już została wysiana i zaczyna wschodzić. Jednak chłodna pogoda i zimna gleba w wielu miejscach kraju zahamowała siewy. Nie należy się jednak jeszcze nadmiernie denerwować, bo cały czas mamy optymalny termin siewu. W zależności od regionu kraju i warunków zaczyna się on od ok. 20 kwietnia i trwa do ok. 5–10 maja.

Zobacz więcej >

Azot od 1 marca

Przepis tzw. programu azotanowego zakładają, że wszystkie nawozy zawierające azot mogą być aplikowane na pola od 1 marca. Jednorazowo w 2020 r. wydano zgodę na wcześniejszy termin nawożenia i rolnicy mogli wyjechać z azotem już 15 lutego.

Zobacz więcej >