Mimo zimy, choroby w zbożach nadal są groźne

Wprawdzie wieją silne wiatry, jednak ocieplenie i nadmiar wody jakie obserwujemy w drugiej połowie grudnia, sprzyjają presji chorób. Ciepła pogoda (średnia dobowa temperatura nawet powyżej 10 stopni) i wysoka wilgotność powietrza, a przy tym długi czas zwilżenia liści, stworzyły idealne warunki do rozwoju grzybów chorobotwórczych. Na najwcześniej sianym jęczmieniu ozimym wystąpiła plamistość siatkowa, na bardziej podatnych odmianach zbóż obserwowaliśmy infekcję mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, lokalnie wystąpiły także infekcje septoriozą paskowaną liści.

Zobacz więcej >

Zbiór pierwszego pokosu z suszą w tle

Niedobór wody i jej pogłębiający się deficyt, tak naprawdę trwający od marca, odciska swoje piętno nie tylko na polach uprawnych, ale także na użytkach zielonych. Susza i wysokie temperatury, sprawiały, że roślinność łąkowa broniąc się przed stresem, szybciej zaczęła przechodzić z fazy wegetatywnej w generatywną. Po trawach widać to w postaci szybszego kłoszenia i wyrzucania kwiatostanów.

Zobacz więcej >

Przymrozki chwilowo zatrzymały szkodniki i choroby

Pierwsza dekada marca upływa pod znakiem nocnych przymrozków sięgających do –7 st. C i dziennymi temperaturami w zakresie 4–10 st. C. Z jednej strony umożliwiło to wjechanie w pole i zastosowanie nawozów. Z drugiej natomaist nie aktywowały się jeszcze najwcześniejsze szkodniki, jak np. chowacz brukwiaczek w rzepaku. Na zbożach można jednak obserwować stare infekcje mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, które będą później podstawą do infekcji wtórnych. W cieplejszych regionach kraju można także zaobserwować pojawienie się na niektórych plantacjach pojedynczych poduch rdzy żółtej, widoczne są także jesienne infekcje łamliwością źdźbła zbóż. Na starszych liściach jęczmienia z kolei widoczne są efekty jesiennego porażenia plamistością siatkową, niekiedy rynchosporiozą, a przede wszystkim mączniakiem prawdziwym.

Zobacz więcej >

Przygotuj łąki do wiosny – zadbaj o ich odżywienie

Zgodnie z przepisami nawozy naturalne można zastosować od 1. marca. Jeśli warunki pozwolą na wjazd na użytki zielone, należy jak najbardziej je podać, gdyż roślinność łąkowa bardzo dobrze wykorzystuje zawarte w nich składniki. Na wiosnę w grę wchodzi raczej zastosowanie gnojowicy czy gnojówki.

Zobacz więcej >

Azot od 1 marca

Przepis tzw. programu azotanowego zakładają, że wszystkie nawozy zawierające azot mogą być aplikowane na pola od 1 marca. Jednorazowo w 2020 r. wydano zgodę na wcześniejszy termin nawożenia i rolnicy mogli wyjechać z azotem już 15 lutego.

Zobacz więcej >

Mączniak już panoszy się na jęczmieniu

Ocieplenie w ostatnich dniach i towarzysząca temu wilgotna pogoda to idealne warunki dla rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Niestety, poduchy tego patogena pojawiły się już na najwcześniej sianym zbożu, czyli na jęczmieniu ozimym, a także na wcześnie wysianych plantacjach pszenżyta. Oprócz mączniaka na jęczmieniu pojawia się także rdza jęczmienia.

Zobacz więcej >