Ogórek potrzebuje teraz dobrej ochrony i nawożenia

W gospodarstwach ukierunkowanych na produkcję ogórka gruntowego sezon jest na pełnych obrotach. Rośliny są mocno zaawansowane w tworzeniu plonu. Wielu odwiedzonych w lipcu przez naszych doradców ogrodników, podkreśla że tegoroczne zbiory rozpoczęły się wcześniej, jak w minionych latach. Niestety także słychać, że kampania zbioru może się szybko zakończyć, ponieważ presja chorób jest bardzo, ale to bardzo duża. Które patogeny są w natarciu?

Zobacz więcej >

Monitoruj szkodniki w kapustnych

Lipiec to miesiąc, w którym rozpoczyna się lot motyli drugiego pokolenia sporej grupy szkodników, dlatego należy szczególną uwagę przywiązać do monitoringu. Warto pamiętać, że w warzywach kapustnych mogą w tym okresie wystąpić m.in.: śmietka kapuściana, pchełki, bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, mszyce (kapuściana, brzoskwiniowa). Ponadto rośliny atakować będą już wciornastki i zmieniki.

Zobacz więcej >

Sałaty pod presją mszycy

Bieżący sezon wegetacyjny chyba zapisze się w naszej pamięci jako ten, w którym szkodniki rozdają karty. A na pewno ten, w którym mszyce z uporem opanowują warzywa. W ostatnim okresie dużo mieliśmy sygnałów o ich żerowaniu na plantacjach sałaty, zarówno w tunelach foliowych, jak i w otwartym gruncie. Na sałacie mogą żerować mszyca brzoskwiniowa, mszyca ziemniaczana smugowa oraz mszyca porzeczkowo-sałatowa. Niestety miniony tydzień w wielu rejonach przyniósł optymalne warunki (temperatura ok. 23 °C, wilgotność powietrza około 75% i długi dzień) do ich rozwoju.

Zobacz więcej >

Pomidory pod presją zarazy

Ostatni tydzień prawie w całej Polsce przyniósł okresowo temperaturę sprzyjającą rozwojowi zarazy ziemniaka na pomidorach. Producenci plantacji na Mazowszu, na Kujawach czy w Wielkopolsce zgłaszają silną presję tej choroby. A dzieje się tak właśnie dlatego, że mieliśmy temperatury powietrza 15-18 °C oraz deszcze i intensywne rosy, a w takich warunkach infekcje roślin następują w krótkim czasie; zarodniki kiełkują w ciągu 2-3 godzin.

Zobacz więcej >

Mikroelementy lubiane przez kalafiora i brokuł

Produkcja wczesnego kalafiora i brokułu w polu w tym roku rozpoczęła się dość wcześnie a efektem tego są aktualnie zbiory tych warzyw. Jakość róż jest bardzo dobra. Natomiast nasadzenia na późniejsze zbiory są zróżnicowane. Generalnie tam, gdzie była woda czyli wystąpiły opady lub była możliwość nawadniania plantacji tam rozwój roślin jest poprawny a tam, gdzie rośliny miały ograniczony dostęp do niej  sytuacja jest zła. Nadzieję na poprawę kondycji upraw tych warzyw dały opady deszczu, które przyszły w bieżącym tygodniu w wielu rejonach Polski.

Zobacz więcej >

Papryka w różnych fazach rozwoju. Trzeba różnicować nawożenie

Wczoraj lustrowaliśmy, jak rozwija się papryka w tunelach foliowych w rejonie Potworowa (woj. mazowieckie). Tegoroczny sezon został rozpoczęty w różnych terminach – część osób posadziła rozsadę na miejsce stałe bardzo szybko, bo na początku kwietnia, część – w połowie miesiąca a  niektórzy przesunęli nasadzenia na przełom kwietnia-maja. W efekcie w obiektach produkcyjnych zaawansowanie wzrostu roślin jest mocno zróżnicowane.

Zobacz więcej >