Efektywność zaleceń nawozowych ADOB potwierdzona w praktyce

W minionym tygodniu w rejonie Potworowa w woj. mazowieckim odbyła się kolejna edycja wydarzenia „Przystanek Papryka – Konsultacje”. Firma Nouryon/ADOB od wielu sezonów jest współorganizatorem tego spotkania w gospodarstwie pana Andrzeja Krzywkowskiego. Produkcja papryki jest tu prowadzona na powierzchni ok. 2 hektarów, w przeważającej mierze w nowoczesnych tunelach zblokowanych oraz pojedynczych i na małym areale […]

Zobacz więcej >

Dbaj o nać marchwi

Aktualnie marchew jest w fazie intensywnego przyrastania korzeni i w wielu rejonach widoczne są objawy alternariozy na naci. Warto zwrócić uwagę na kondycję roślin i inne czynniki sprzyjające patogenowi. Podczas korzystnych warunków dla rozwoju sprawcy choroby może on znacznie zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną roślin, co ograniczy proces fotosyntezy a finalnie plon.

Zobacz więcej >

Daj dolistnie miedź cebuli

Od zbiorów cebuli z siewu wiosennego producentów dzielą tygodnie, a „ostatnie” dni wegetacji mogą odegrać kluczową rolę w przechowywaniu tego warzywa. Niestety ceny cebuli w lipcu były bardzo niskie co nie sprzyja inwestycjom w produkcję, ale… kilka minionych dni rysuje ich odbicie. Ponadto międzynarodowa sytuacja w uprawach tego warzywa jest dość trudna – w wielu krajach na początku wegetacji było zbyć mokro na założenie plantacji w optymalnym terminie a na późniejszym etapie sezonu wystąpiła silna presja chorób i szkodników.

Zobacz więcej >

Ogórek potrzebuje teraz dobrej ochrony i nawożenia

W gospodarstwach ukierunkowanych na produkcję ogórka gruntowego sezon jest na pełnych obrotach. Rośliny są mocno zaawansowane w tworzeniu plonu. Wielu odwiedzonych w lipcu przez naszych doradców ogrodników, podkreśla że tegoroczne zbiory rozpoczęły się wcześniej, jak w minionych latach. Niestety także słychać, że kampania zbioru może się szybko zakończyć, ponieważ presja chorób jest bardzo, ale to bardzo duża. Które patogeny są w natarciu?

Zobacz więcej >

Monitoruj szkodniki w kapustnych

Lipiec to miesiąc, w którym rozpoczyna się lot motyli drugiego pokolenia sporej grupy szkodników, dlatego należy szczególną uwagę przywiązać do monitoringu. Warto pamiętać, że w warzywach kapustnych mogą w tym okresie wystąpić m.in.: śmietka kapuściana, pchełki, bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, mszyce (kapuściana, brzoskwiniowa). Ponadto rośliny atakować będą już wciornastki i zmieniki.

Zobacz więcej >

Sałaty pod presją mszycy

Bieżący sezon wegetacyjny chyba zapisze się w naszej pamięci jako ten, w którym szkodniki rozdają karty. A na pewno ten, w którym mszyce z uporem opanowują warzywa. W ostatnim okresie dużo mieliśmy sygnałów o ich żerowaniu na plantacjach sałaty, zarówno w tunelach foliowych, jak i w otwartym gruncie. Na sałacie mogą żerować mszyca brzoskwiniowa, mszyca ziemniaczana smugowa oraz mszyca porzeczkowo-sałatowa. Niestety miniony tydzień w wielu rejonach przyniósł optymalne warunki (temperatura ok. 23 °C, wilgotność powietrza około 75% i długi dzień) do ich rozwoju.

Zobacz więcej >