ADOB na Dniu Kapusty koło Kalisza

Na początku października byliśmy, jako firma ADOB współorganizatorem Dnia Kapusty w gospodarstwie ogrodniczym Artura Matuszaka w Wielkopolsce. Cena tego warzywa dla przetwórstwa nie jest zadowalająca, ale na polu produkcyjnym prezentowano kapusty z segmentu do przechowywania, co spotkało się ze znacznym zainteresowaniem producentów.

Zobacz więcej >

Na polach sałaty, kalafiora czy kapusty pekińskiej widać problem z pobieraniem wapnia 

Wapń, to jeden z bardzo ważnych makroskładników w budowaniu wielkości i jakości plonu warzyw. Niestety często obserwujemy niedobory tego składnika i związane z tym choroby fizjologiczne warzyw, ponieważ jest kilka czynników utrudniających jego pobieranie i przemieszczanie w roślinie.

Zobacz więcej >

Pomidor gruntowy – efekty agrotechniki producenta z „cegiełką żywieniową” ADOB

Tegoroczny sezon w produkcji pomidora gruntowego rozpoczął się bardzo trudno – pisaliśmy o opóźnionej wiośnie i konieczność przetrzymania rozsady, niskich temperaturach, wręcz mrozach po wysadzeniu roślin na pola, nawalnych opadach deszczu. W dalszej jego części sytuacja poprawiła się i rośliny, o dziwo, nadrobiły straty masy wegetatywnej ze słabego startu sezonu.

Zobacz więcej >

Uwaga bawełnica topolowo-marchwiana grasuje na korzeniach

Ocena kondycji marchwi w minionym tygodniu pokazał nasilenie występowania bawełnicy topolowo-marchwianej w różnych częściach kraju. To powszechnie występujący szkodnik na plantacjach tego gatunku. Niestety żeruje pod ziemią, na korzeniach, przez co często umyka uwadze.

Zobacz więcej >

Mączniak prawdziwy szaleje na polach z marchwią i pietruszką

Po intensywnych opadach deszczu, jakie niedawno wystąpiły w wielu rejonach Polski i ostatnio bardzo słonecznych dniach na plantacjach marchwi i pietruszki mamy spore nasilenie mączniaka prawdziwego baldaszkowatych. Sprawcą choroby jest grzyb Erysiphe heraclei.

Zobacz więcej >

Zbiory cebuli rozpoczęte

W Polsce rozpoczęto wykopywanie i zbiór cebuli z wiosennego siewu nasion. Tak jak szacowało wielu specjalistów z branży plony na większości  plantacji nie są zadowalające i są określane przez producentów, jako słabe lub bardzo słabe. Aktualnie zbiór w zagłębiach produkcyjnych utrudnia niekorzystna pogoda. Kilkudniowe intensywne opady deszczu uniemożliwiają wjazd w pole.

Zobacz więcej >