Wegetacja mocno już pobudzona

Ciepły luty wyraźnie rozhartował oziminy, jak również pobudził je do wznowienia wegetacji. Najczęściej za początek wegetacji uważa się moment, kiedy średnia dobowa temperatura wynosi przynajmniej 5°C przez 5 kolejnych dni. Jest to także jeden z progów temperaturowych, które według nowych kryteriów ustalonych w ramach programu azotanowego pozwala na aplikacje azotu nie tylko w oziminy, ale także pod uprawy jare. Idąc tym tropem wszędzie tam gdzie na mapie IMGW-PIB pojawił się kolor zielony wegetacja postępuje najsilniej.

Zobacz więcej >

Potas, siarka, magnez nie tak restrykcyjnie, jak azot

Wprawdzie przepisy dotyczące stosowania nawozów azotowych, są od zeszłego roku nieco mniej restrykcyjne (po spełnieniu kryterium pogodowego dają możliwość podania azotu po 1. lutym, jeśli oczywiście można wjechać w pole), jednak pamiętajmy, że nie zabraniają zastosowania potasu, np. soli potasowej w rzepaku czy zbożach lub drugiej dawki potasu pod buraki. Warunkiem jest jednak, aby gleba nie była zamarznięta na głębokości poniżej 30 cm, zalana wodą (brak zastoisk wodnych) lub pokryta śniegiem.

Zobacz więcej >

Mroźne uderzenie zimy

W ostatniej dekadzie grudnia 2023 r. panowały temperatury bardziej zbliżone do wiosennych, sięgające 10 st. C. Spełnił się jednak jeden z gorszych scenariuszy, ponieważ zima mocno dała o sobie znać. Na silnie wysycone wodą gleby i przy widocznym zazielenieniu ozimin, zima uderzyła mrozami sięgającymi lokalnie do -18 (20 st. C) na wschodzie kraju.

Zobacz więcej >

Mimo zimy, choroby w zbożach nadal są groźne

Wprawdzie wieją silne wiatry, jednak ocieplenie i nadmiar wody jakie obserwujemy w drugiej połowie grudnia, sprzyjają presji chorób. Ciepła pogoda (średnia dobowa temperatura nawet powyżej 10 stopni) i wysoka wilgotność powietrza, a przy tym długi czas zwilżenia liści, stworzyły idealne warunki do rozwoju grzybów chorobotwórczych. Na najwcześniej sianym jęczmieniu ozimym wystąpiła plamistość siatkowa, na bardziej podatnych odmianach zbóż obserwowaliśmy infekcję mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, lokalnie wystąpiły także infekcje septoriozą paskowaną liści.

Zobacz więcej >

Pola zalane wodą

Mrozy i opady śniegu w ostatniej dekadzie listopada, a później ocieplenie grudniowe i opady deszczu na jeszcze nie rozmarzniętą glebę spowodowały nie tylko przerwanie trwającego jeszcze w  niektórych regionach zbioru buraków (wg danych z różnych regionów kraju jeszcze ok. 5-10% plantacji czeka na zbiór) czy kukurydzy ziarnowej, ale także spowodowały zastoiska wodne na wielu plantacjach zbóż czy rzepaku.

Zobacz więcej >

Jakie mrozy zniosą zboża i rzepaki?

W pierwszych dniach grudnia w większości regionów kraju pola zasypała kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Według danych IMGW średnie temperatury minimalne powietrza przy powierzchni gruntu (wysokość 5 cm) wniosły od ok. –2°C do nawet –15°C (–17°C). Natomiast temperatura gruntu na głębokości 5 cm oscyluje średnio w kraju między 0°C a –2°C.

Zobacz więcej >