Intensywne deszcze a jakość ziarna

Zbierany jest głównie jęczmień. Na właściwe żniwa zbóż musimy jednak jeszcze chwilę poczekać. Niestety w wielu regionach problemem są nawałnice, które nie tylko doprowadzają często do tego, że plantacje wylegają. Kradną także jakość dojrzewającego powoli ziarna. Tam gdzie łany są już prawie gotowe do zbioru sukcesywne deszcze mogą wpływać istotnie na liczbę opadania.

Zobacz więcej >

Pierwsze kombajny w jęczmieniu

Nawalne opady deszczu i porywiste wiatry przerwały dopiero co rozpoczęte małe żniwa na południu kraju i lokalnie także w Wielkopolsce. Susza, która dała się we znaki w czerwcu, spowodowała, że na słabszych glebach jęczmień zaczął szybciej dojrzewać i to w te plantacje w pierwszej kolejności wjechały kombajny.

Zobacz więcej >

Pszenica ozima kwitnie czas na T3

W większości kraju pszenica obecnie jest w fazie kwitnienia, co oznacza że jest to idealny moment dla zastosowania zabiegu T3 w zbożach (w programach trzyzabiegowych). W weekend w wielu regionach spadły opady, czasami o charakterze nawalnym z towarzyszącym porywistym wiatrem. Poskutkowało to tym, że niektóre plantacje placowo powylegały

Zobacz więcej >

Konieczna ochrona fungicydowa zbóż!

Ciepła i przekropna choroba uruchomiła lawinę, wręcz prawie pandemię chorób w zbożach. Najbardziej niebezpieczny jest fakt, że przesuwają się one coraz wyżej w kierunku liścia flagowego. Szczególnie widać silną presję rdzy żółtej, zwłaszcza na podatnych odmianach pszenżyta, żyta, ale także pojawiła się na pszenicy.

Zobacz więcej >

Uwaga na szkodniki w zbożach

Coraz więcej szkodników można zidentyfikować w łanie zbóż. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na skrzypionki zbożowe. Na plantacjach są obecne chrząszcze, jaja ale przede wszystkim żerują już żarłoczne larwy, które mogą dotkliwie zniszczyć liść flagowy.

Zobacz więcej >

Jest liść flagowy w pszenicy, czas pomyśleć o T2

Głównym celem zabiegu T2 w zbożach ozimych jest ochrona liścia flagowego. W zależności od regionu kraju jest on już wyraźnie widoczny lub dopiero się wysuwa. Oznacza to, że czas pomyśleć o ochronie górnych liści. Warunki dla rozwoju chorób grzybowych są idealne. Umiarkowane temperatury, przelotne opady, duża biomasa, mała przewiewność łanu oraz duża podaż azotu sprzyjają infekcjom.

Zobacz więcej >