Jesienne odchwaszczanie zbóż

Trwają siewy zbóż.  Pogoda w ostatnich dniach sprzyja w większości regionów kraju – jest stosunkowo ciepło i bezdeszczowo. Widać to m.in. po szybkich wschodach roślin. W sianych w optymalnym terminie właśnie teraz nie należy rezygnować z odchwaszczania – zeszły rok pokazał, że rezygnacja z jesiennego zabiegu kończy się silnym zachwaszczeniem plantacji.

Zobacz więcej >

Mszyce nalatują na wschodzące zboża

Wschodzą zboża wysiewane we wrześniu. Niestety ciepła pogoda ostatnich dni uaktywniła szkodniki, w tym groźne dla ozimin mszyce. Niestety są one wektorami groźnych chorób wirusowych w tym żółtej karłowatości jęczmienia, która może rozwijać się na wszystkich gatunkach zbóż.

Zobacz więcej >

Intensywne deszcze a jakość ziarna

Zbierany jest głównie jęczmień. Na właściwe żniwa zbóż musimy jednak jeszcze chwilę poczekać. Niestety w wielu regionach problemem są nawałnice, które nie tylko doprowadzają często do tego, że plantacje wylegają. Kradną także jakość dojrzewającego powoli ziarna. Tam gdzie łany są już prawie gotowe do zbioru sukcesywne deszcze mogą wpływać istotnie na liczbę opadania.

Zobacz więcej >

Pierwsze kombajny w jęczmieniu

Nawalne opady deszczu i porywiste wiatry przerwały dopiero co rozpoczęte małe żniwa na południu kraju i lokalnie także w Wielkopolsce. Susza, która dała się we znaki w czerwcu, spowodowała, że na słabszych glebach jęczmień zaczął szybciej dojrzewać i to w te plantacje w pierwszej kolejności wjechały kombajny.

Zobacz więcej >

Pszenica ozima kwitnie czas na T3

W większości kraju pszenica obecnie jest w fazie kwitnienia, co oznacza że jest to idealny moment dla zastosowania zabiegu T3 w zbożach (w programach trzyzabiegowych). W weekend w wielu regionach spadły opady, czasami o charakterze nawalnym z towarzyszącym porywistym wiatrem. Poskutkowało to tym, że niektóre plantacje placowo powylegały

Zobacz więcej >

Konieczna ochrona fungicydowa zbóż!

Ciepła i przekropna choroba uruchomiła lawinę, wręcz prawie pandemię chorób w zbożach. Najbardziej niebezpieczny jest fakt, że przesuwają się one coraz wyżej w kierunku liścia flagowego. Szczególnie widać silną presję rdzy żółtej, zwłaszcza na podatnych odmianach pszenżyta, żyta, ale także pojawiła się na pszenicy.

Zobacz więcej >