Skrzypionki i ploniarka już są na zbożach

Ocieplenie z ostatnich dni aktywowało szkodniki. Na zbożach można zaobserwować ploniarkę zbożówkę, skrzypionkę zbożową, mszyce zbożowe pryszczarka zbożowego, a także miniarki. Ocieplenie pogody sprawiło, że chrząszcze skrzypionki zaczęły nalatywać na plantacje, niebawem zaczną składać jaja, z których wylęgną się larwy. To właśnie one są bardzo żarłoczne i w szybkim tempie potrafią pozbawić liście miękiszu. Na liściu objawia się to w postaci równoległych pasów samej skórki. Próg szkodliwości wynosi: w zbożach ozimych w fazie liścia flagowego 1–1,5 larwy na źdźble, w zbożach jarych wynosi 0,5–1 larwy na źdźbło. Zabieg najlepiej wykonać, gdy najstarsze larwy mają ok. 5 mm długości.

Zobacz więcej >

Strzelanie w źdźbło – dobry czas na dokarmianie zbóż

Powoli warunki pogodowe się stabilizują. Coraz częściej ustępują nocne przymrozki, a temperatura dobowa jest coraz wyższa. Oziminy nadrabiają niewielkie opóźnienie w fazach ze względu na chłodny kwiecień i suchy marzec. Biomasa liści będzie teraz intensywnie przyrastać. Niestety na wielu plantacjach dostrzegalne są liczne przebarwienia. Wynikają one z różnych przyczyn, najczęściej fizjologicznych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że brak opadów w marcu, oraz stosunkowo niskie temperatury w kwietniu nie sprzyjały dobremu wykorzystaniu zastosowanych nawozów mineralnych (w tym głównie azotu).

Zobacz więcej >

Zboża ozime czekają na skracanie i odżywianie

Mamy za sobą kilka dni ocieplenia. Jednak huśtawka pogodowa trwa. Nie dość, że marzec wysuszył wiele pól, to na dodatek przymrozki i silne wiatry, powodują, że trzeba być bardzo czujnym, aby znaleźć okno pogodowe na zabieg. Jednak to kilka dni ocieplenia spowodowało, że w końcu wegetacja ruszyła, co widać po roślinach. Dobrze rozwinięte łany pszenicy (także jęczmienia), wchodzą w fazę strzelania w źdźbło (BBCH 30), a niektóre już osiągnęły fazę 1. kolanka (BBCH 31). Pierwsze kolanko to idealny moment na zabieg regulacji oraz na wykonanie zabiegu fungicydowego T1. W tym stadium na głównym źdźble kolanko wyczuwalne jest około 1 cm nad węzłem krzewienia.

Zobacz więcej >

Chwilowe ocieplenie, ale uwaga na przymrozki!

Ocieplenie pogody spowodowało, że kto żyw ruszył w pole, żeby wykorzystać okno pogodowe przed Świętami Wielkiej Nocy. Niestety, to chwilowe ocieplenie sięgające nawet 17–22°C w ciągu dnia, po którym zapowiadane jest znaczne ochłodzenie podczas Świąt, gdzie temperatura ma spaść poniżej 10°C w ciągu dnia, z przymrozkami w nocy. Po roślinach widać także, że ocieplenie było im potrzebne, z jednej strony azot po opadach deszczu (nawet tych nieznacznych) miał szansę zadziałać, a z drugiej rośliny w końcu zacząć w pełni wegetację. Zboża ozime się zazieleniły, a rzepaki intensywnie strzelają w pęd.

Zobacz więcej >

Na oziminach widać niedobory azotu!

Susza i niskie temperatury spowodowały, że oziminy, szczególnie rzepak, mimo zastosowania pierwszej dawki azotu, wykazują objawy niedoboru azotu. Fioletowe przebarwienia liści rzepaku w tym okresie w większości będą właśnie oznaką niedoboru azotu, choć przy niskich temperaturach, oznaczać one mogą także problemy z pobieraniem fosforu.

Zobacz więcej >

Siewy jarych z suszą w tle

Na polach widać intensywne przygotowania do siewu kukurydzy czy buraków cukrowych, pola są bronowane i włókowane – to bardzo istotne, ponieważ w większości regionów kraju widoczne są już spore niedobory wody w glebie. Takie zabiegi ograniczą nieproduktywne jej parowanie. Rozpoczęły się także siewy roślin jarych, nie tylko zbóż, z których najwcześniej siany jest owies, ale także jęczmienia jarego, najbardziej ciepłolubnego wśród zbóż jarych, czy grochu.

Zobacz więcej >