Aktualności

Burak potrzebuję dużo boru

Burak cukrowy w zależności od regionu, terminu siewu czy ilości i rozkładu opadów jest w zróżnicowanej fazie rozwojowej. Największy udział plantacji jest w fazach od 4 do 8. Liścia. Oznacza to, że czas najwyższy na dokarmienie roślin borem – mikroelementem bardzo ważnym dla prawidłowego rozwoju tego gatunku. Dla wyprodukowania 10 ton korzeni wraz z odpowiednim plonem liści burak cukrowy potrzebuje 70 g boru. Niedobór tego składnika w buraku powoduje zgorzel liści sercowych, a w późniejszych okresach doprowadza do powstania rozległych dziur borowych w korzeniach, które są wrotami dla chorób grzybowych i bakteryjnych.

Przypominamy, że nasze piaszczyste gleby są bardzo ubogie w ten składnik, a tegoroczna susza trawiąca wiele regionów także nie sprzyja pobieraniu tego składnika z gleby. W tej sytuacji, aby zapobiec niedoborom boru zaleca się co najmniej dwukrotną aplikację dolistną  borem, najlepiej przy użyciu nawozu jednoskładnikowego, który zawiera ten składnik w możliwie najwyższym stężeniu.

Z naszego portfolio szczególnie polecamy do takich aplikacji dwa nawozy borowe: ADOB® Bor to płynny nawóz dolistny o wysokiej zawartości boru (15%), z dodatkiem azotu,  a także Solubor® DF który jest w postaci mikrogranulatu zawierający 17,5% boru (B). Nawozy te należy aplikować, gdy burak przekroczy fazę 4 liści ( najlepiej w okresie 4-6 liści),  kolejna aplikację wykonujemy do momentu zakrycia przez rośliny międzyrzędzi. W technologii nawożenia dolistnego buraka cukrowego idealnie także sprawdza się ADOB® Mikro Burak Cukrowy.  Ten specjalistyczny, wieloskładnikowy nawóz dolistny,  jest w postaci krystaliczne, a składniki w nim zawarte są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Zawiera w swym składzie: azot (N), potas (K), magnez (Mg), siarkę (S) i podwyższone ilości boru (B), manganu (Mn) oraz sodu (Na), składników szczególnie ważnych w uprawie buraka cukrowego. Zawiera także inne mikroelementy, takie jak: miedź (Cu), molibden (Mo), żelazo (Fe) i cynk (Zn).