Aktualności

Czas na dokarmianie buraków borem

Początek wegetacji buraków cukrowych nie należał do łatwych. Przez chłodną wiosnę zanotowano długie wschody i słaby wigor początkowy. Powoli uprawa ta nadrabia zaległości, ale nadal względem lat poprzednich notuje się opóźnienie w jej wegetacji. Obecnie burak jest najczęściej w fazie od 4 -6 liści. To dobry czas na rozpoczęcie dokarmianie buraków borem.

Burak jest rośliną wrażliwą na jego niedobór. Silny deficyt tego składnika może spowodować obniżkę plonu korzeni buraka cukrowego sięgającą nawet do kilkudziesięciu procent. Niedobór powoduje zgorzel liści sercowych a także pęknięcia korzeni buraka.

Pierwszy zabieg dokarmiania dolistnego należy wykonać w fazie 6 liści buraka (BBCH 16), a kolejny za 10-14 dni. W miarę potrzeby można przeprowadzić jeszcze trzecią aplikację.  Aby móc zaspokoić duży apetyt buraków na bor, w uprawie tej sięga się przede wszystkim po pojedyncze nawozy borowe. W naszym portfolio mamy dwa nawozy tego typu. Są to: ADOB® Bor (płynny nawóz dolistny o wysokiej zawartości boru (15%), z dodatkiem azotu) oraz  Solubor® DF w postaci mikrogranulatu zawierający 17,5% boru (B). Na stanowiskach lepszych gdzie możemy się spodziewać większej dostępności boru, można zdecydować się na ADOB® Mikro Burak Cukrowy. Nawóz ten oprócz boru (6%) zawiera zestaw wielu mikroelementów takich jak: Cu, Fe, Mo, Mn, Zn oraz makroelementów: N, K, Mg. Jest wzbogacony także o sód, pierwiastek który ma korzystny wpływ na wzrost, rozwój i produktywność buraków cukrowych.