Aktualności

Pietruszka narażona na mączniaka prawdziwego i zgniliznę twardzikową

Jedną z najgroźniejszych chorób pietruszki, występującą corocznie i powszechnie, jest mączniak prawdziwy baldaszkowatych. Niestety w ostatnim czasie jest dość ciepło a przy tym panuje umiarkowana wilgotność, co sprzyja rozwojowi jej sprawcy — Erysiphe heraclei. Warto mieć na uwadze fakt, że część nadziemna roślin szczególnie narażona jest na porażenie chorobą pod koniec okresu wegetacji. Na zaatakowanych częściach pietruszki pojawia się biały mączysty nalot. W sprzyjających warunkach plamy się powiększają i mogą obejmować całą roślinę, która następnie żółknie i obumiera, co prowadzi do zahamowania jej wzrostu i zmniejszenia plonu korzeni.

Aktualnie warto również lustrować pietruszkowe pola pod kątem występowania zgnilizny twardzikowej. Tę chorobę powoduje  grzyb z rodzaju Sclerotinium. Patogen ten jest polifagiem, to znaczy, że może porażać wiele gatunków roślin. Choroba stanowi duży problem szczególnie np. w uprawach pietruszki, marchwi, selera korzeniowego, sałaty oraz fasoli. Grzyb ten poraża również niektóre rośliny rolnicze, m.in. rzepak.

W okresach sprzyjających rozwojowi mączniaka czy zgnilizny twardzikowej plantacje należy opryskiwać preparatami zarejestrowanymi do tego celu w danym gatunku warzyw. Skuteczność zabiegu poprawi dodatek adiuwantu. Ponadto kondycję roślin można wzmocnić dodając do cieczy użytkowej nawozu dolistnego ADOB® ProFit 4-12-38 + mikro OiW w ilości 4-5 kg/ha. Warto mieć na uwadze fakt, że w okresie przyrostu korzenia pietruszka wykazują znaczne zapotrzebowanie na bor oraz molibden.