Aktualności

Problematyczny siew rzepaku ozimego

Trwają jeszcze agrotechniczne terminy siewu rzepaku ozimego jednak w wielu regionach pogoda nie sprzyja zasiewom. Rolnicy, którzy przed nawalnymi deszczami zasiali rzepak martwią się, że duża ilość deszczu może stać się przyczyną zaskorupienia gleby, a miejscami nawet rozmycia profilu glebowego, wymycia nasion i ich przemieszczania. Duża ilość wody to także ryzyko przemieszczenia się w głąb gleby substancji czynnych herbicydów zastosowanych w zabiegach doglebowych. Sytuacja ta może powodować stres u młodych siewek i pojawienie się objawów fitotoksycznych. Grozi zatem lokalnymi przesiewami plantacji.

Z kolei tam gdzie jeszcze nie zasiano rzepaku gleba jest silnie nasączona wodą co uniemożliwia wjazd w pole, a więc i dokończenie uprawek przedsiewnych i przeprowadzenia siewu. Rolnicy z południowych regionów  kraju mają jeszcze chwilę czasu, ale ci którzy gospodarują na północy muszą się śpieszyć aby zasiać rzepak możliwie jak najszybciej. Opóźnione siewy rzepaku bywają ryzykowne pod kątem przygotowania odpowiedniej rozety do zimowania. Wszak ostatnie sezony pokazują, że jesienie bywają długiej i ciepłe. Nie można jednak tego traktować jako pewnik. Rzepak z opóźnionego siewu może niewystarczająco rozwinąć się przed zimą, a o plonowaniu rzepaku w dużej mierze decydują elementy struktury plonu zaprogramowane właśnie jesienią. Słabsza roślina, to także płytki i często wadliwie rozwijający się system korzeniowy, który z perspektywy czasu ma problemy z pobieraniem składników pokarmowych z gleby oraz wody.

Dlatego w obliczu trudności z prowadzeniu rzepaku ozimego, uzyskania słabszego wigoru siewek i roślin o gorszej kondycji kluczową rolę odgrywają wszelkie zabiegi poprawiające stan plantacji. Po siewie rzepaku wielu możliwości nie mamy. Dobrym jednak rozwiązaniem jest, gdy tylko rzepak wytworzy co najmniej 4 liście wspomaganie rośliny zabiegami dolistnymi, które stanowią duże wsparcie dla młodych siewek. W jesiennych zabiegach sprawdzą się przede wszystkim takie nawozy jak: ADOB® Mikro Rzepak, ADOB® ProFit 10-40-8 + mikro, Basfoliar® 2.0 12-4-6+S . W jesiennych nawożeniu należy także uwzględnić nawozy mikroelementowe oparte o składniki kluczowe dla prawidłowego rozwoju rzepaku. Są to chociażby: Solubor® DF lub ADOB® Bor, ADOB® Mn IDHA, ADOB® 2.0 Mo.