Mikroelementy lubiane przez kalafiora i brokuł

Produkcja wczesnego kalafiora i brokułu w polu w tym roku rozpoczęła się dość wcześnie a efektem tego są aktualnie zbiory tych warzyw. Jakość róż jest bardzo dobra. Natomiast nasadzenia na późniejsze zbiory są zróżnicowane. Generalnie tam, gdzie była woda czyli wystąpiły opady lub była możliwość nawadniania plantacji tam rozwój roślin jest poprawny a tam, gdzie rośliny miały ograniczony dostęp do niej  sytuacja jest zła. Nadzieję na poprawę kondycji upraw tych warzyw dały opady deszczu, które przyszły w bieżącym tygodniu w wielu rejonach Polski.

Zobacz więcej >

Znamy produkcję warzyw w 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny podał wynikowy szacunek produkcji warzyw w 2023 r.. W najnowszym opracowaniu wskazuje, że łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) wyniosła ponad 3,8 mln t, tj. poziom niespełna 3% niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zbiory kapusty wg analityków wyniosły ok. 632 tys. t, czyli 2% mniej niż w 2022 r. Produkcję kalafiorów oszacowano na przeszło 128 tys. t, tj. o 3% mniej niż przed rokiem.

Zobacz więcej >

Fosfor i molibden ważne na starcie kalafiora i brokułu

Przejeżdżając przez zagłębia produkcji brokułu czy kalafiora widać intensywne prace związane z zakładaniem plantacji na jesienne zbiory. Upał, wysokie temperatury w ostatnim tygodniu nie pozwalały a na pewno znacznie ograniczały możliwość wysadzenia rozsady na miejsce stałe. Nasadzenia były łatwiejsze w gospodarstwach, gdzie jest możliwość nawadniania pól po posadzeniu warzyw.

Zobacz więcej >

Brokuł sygnalizuje niedobór boru

We wczesnych nasadzeniach brokułu w polu już inicjują się róże. Ostatnie przymrozki oraz cały czas niskie temperatury w nocy znacznie opóźniają ten proces. Pozytywnym faktem są opady deszczu, które przyszły w tym newralgicznym dla roślin momencie. Aby uzyskać dobrej jakości róże brokułu dużą uwagę należy zwrócić na nawożenie. W rejonach, gdzie odnotowano duże opady deszczu – mieliśmy sygnały, że opady były na poziomie nawet 60mm – warto pomyśleć o azocie.

Zobacz więcej >

Śmietka kapuściana na polach warzyw

Niestety, ale producenci warzyw już muszą się mierzyć ze szkodnikami. W wielu rejonach kraju śmietka wyrządza szkody. Przypomnimy, że śmietka kapuściana to mucha. Jej larwy należą do jednych z najgroźniejszych szkodników. Wysokie temperatury na początku maja uaktywniły dorosłe osobniki i aktualnie na bardzo wielu plantacjach kapusty, kalafiora czy brokułu samice złożyły jaja. Muchówka składa jaja tuż przy szyjce korzeniowej rośliny.

Zobacz więcej >

Kampania brokułowa 2021 zbliża się ku końcowi

Produkcja brokułu na jesienne zbiory cieszy się w Polsce dużą popularnością. Bieżący sezon finalnie w wielu zagłębiach uprawy – np. na Kujawach, na Mazowszu czy we wschodniej części naszego kraju oceniany jest pozytywnie. Rośliny wytworzyły róże wyrównane i dobrej jakości.

Zobacz więcej >