Chwościk buraka zjada plon

W rejonach z licznymi opadami w sierpniu notowano bardzo dynamiczny rozwój chwościka buraka. Najgorzej jest na plantacjach słabo lub zbyt późno chronionych, silnie zachwaszczonych oraz w miejscach gdzie często formowane są pryzmy buraczane. Obecnie plamki chorobowe się zlewają i doprowadzają do powstawania rozległych nekroz.

Zobacz więcej >

Pogoda sprzyja chwościkowi buraka!

Opady deszczu i wysokie temperatury, które wystąpiły w wielu rejonach, sprzyjają szybkiemu rozwojowi chwościka buraka. Na niektórych plantacjach pojawiły się pierwsze objawy chwościka. Niektórzy rolnicy wykonali już pierwszy zabieg. Pamiętajmy, że najbardziej skuteczne w walce z tą chorobą, jest zwalczanie pierwszych objawów infekcji.

Zobacz więcej >

Chwościk w blokach startowych

W zeszłym sezonie presja chwościka buraka była bardzo duża. Wiele plantacji z powodu silnego porażenia liści chwościkiem straciła na masie korzeni oraz na zawartości cukru. Są już pierwsze sygnały o tym, że chwościk się pojawił na pierwszych plantacjach.

Zobacz więcej >

Czas na dokarmianie buraków borem

Początek wegetacji buraków cukrowych nie należał do łatwych. Przez chłodną wiosnę zanotowano długie wschody i słaby wigor początkowy. Powoli uprawa ta nadrabia zaległości, ale nadal względem lat poprzednich notuje się opóźnienie w jej wegetacji. Obecnie burak jest najczęściej w fazie od 4 -6 liści. To dobry czas na rozpoczęcie dokarmianie buraków borem.

Zobacz więcej >

Uwaga – szarek komośnik w burakach!

Na południowym wschodzie na plantacjach buraków cukrowych pojawił się szarek komośnik. Jest on dla nich szczególnie w fazie 2–4 liści właściwych buraka. Do jego zwalczania zarejestrowane jest zaledwie kilka insektycydów bazujących na s.cz. z grupy pyretroidów. W minionych sezonach czasową rejestrację miał także środek będący mieszaniną neonikotynoidu i pyretroidu.

Zobacz więcej >

Opóźniona wegetacja – czy będzie miało to wpływ na plon?

W porównaniu do lat ubiegłych we wszystkich regionach kraju notowane jest dość spore opóźnienie w wegetacji upraw. Rzepak ozimy jeszcze nie wszedł w okres kwitnienia, w północnych regionach jest nadal w fazie zielonego pąka. Zboża są w początkowych fazach strzelania w źdźbło. Buraki cukrowe po miesiącu od siewu są w fazie liścieni z widocznymi zalążkami liści właściwych.

Zobacz więcej >