W końcu zaczęło padać, ale niestety także wieje

W ostatnich dniach prognozy pogody zapowiadały znaczne opady deszczu, tymczasem nie we wszystkich regionach kraju spadło go sporo. Są miejsca, gdzie zaczęło padać dopiero w czwartek. Zasadniczo spodziewaliśmy się zdecydowanie większej ilości opadów, tymczasem średnio w kraju w ostatnich dniach spadło od 5–10 do kilkunastu mm wody. Przy tym niejednokrotnie były to opady deszczu ze śniegiem lub wręcz śniegu. Na początku kwietnia w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przez Kielecczyznę, po Lubelszczyznę, spadło 5–7 cm śniegu, a lokalnie nawet ponad 10 cm.

Zobacz więcej >

Siewy buraków z suszą i przymrozkami w tle

Na południowym-zachodzie kraju rozpoczęły się siewy buraków cukrowych, aczkolwiek na pozostałym obszarze kraju rolnicy w wielu przypadkach jeszcze się wstrzymują. Przede wszystkim spowodowane to jest brakiem wody w glebie, ale także przymrozkami w nocy sięgającymi do –8 st. C. Niestety, tam gdzie zasiano je wcześnie, wschodzące rośliny mogą być narażone działanie ujemnych temperatur podczas wschodów.

Zobacz więcej >

Siewy jarych z suszą w tle

Na polach widać intensywne przygotowania do siewu kukurydzy czy buraków cukrowych, pola są bronowane i włókowane – to bardzo istotne, ponieważ w większości regionów kraju widoczne są już spore niedobory wody w glebie. Takie zabiegi ograniczą nieproduktywne jej parowanie. Rozpoczęły się także siewy roślin jarych, nie tylko zbóż, z których najwcześniej siany jest owies, ale także jęczmienia jarego, najbardziej ciepłolubnego wśród zbóż jarych, czy grochu.

Zobacz więcej >

Trudny w uprawie burak cukrowy

Kończą się powoli zbiory buraka cukrowego, dlatego można nieśmiało podsumować sezon dla tej uprawy. Po raz kolejny nie był to łatwy rok dla plantatorów tego gatunku. Zimna wiosna długo wstrzymywała siewy oraz rozwój początkowy roślin.

Zobacz więcej >

Chwościk buraka zjada plon

W rejonach z licznymi opadami w sierpniu notowano bardzo dynamiczny rozwój chwościka buraka. Najgorzej jest na plantacjach słabo lub zbyt późno chronionych, silnie zachwaszczonych oraz w miejscach gdzie często formowane są pryzmy buraczane. Obecnie plamki chorobowe się zlewają i doprowadzają do powstawania rozległych nekroz.

Zobacz więcej >

Pogoda sprzyja chwościkowi buraka!

Opady deszczu i wysokie temperatury, które wystąpiły w wielu rejonach, sprzyjają szybkiemu rozwojowi chwościka buraka. Na niektórych plantacjach pojawiły się pierwsze objawy chwościka. Niektórzy rolnicy wykonali już pierwszy zabieg. Pamiętajmy, że najbardziej skuteczne w walce z tą chorobą, jest zwalczanie pierwszych objawów infekcji.

Zobacz więcej >