Buraki wschodzą. Czy zaszkodził im mróz?

Pogoda na początku roku przyspieszyła wegetację, ale także zahamowała częściowo prace polowe ochłodzeniem z końca marca. Część plantatorów zasiała już buraki cukrowe w ciepłym marcowym oknie pogodowym, po którym pod koniec marca i na początku kwietnia nastąpiło wyraźne ochłodzenie, którym towarzyszyły przymrozki.

Zobacz więcej >

Pola czekają na buraki

Zazwyczaj na wiosnę brakuje wody w glebie, i w tym jeszcze kilka tygodni temu zapowiadało się podobnie. Jednak pojawiające się sporadycznie opady, nawet po 10-15 mm, ratują sytuację, co daje szansę na przygotowanie stanowiska do siewu buraków cukrowych. Choć nie wolno dopuścić zabiegami uprawowymi do przesuszenia gleby.

Zobacz więcej >

Trwają zbiory buraków cukrowych. Jakie plony i polaryzacja?

Wyjątkowo wcześnie bo już pod koniec sierpnia ruszyły pierwsze cukrownie, a więc i rozpoczął się przerób buraków cukrowych. Obecnie zbiory  są już dość zaawansowane. Coraz więcej zatem można powiedzieć o tym sezonie. W tym roku burak cukrowy został zasiany wcześnie (siewy rozpoczęły się od drugiej dekady marca) i najczęściej odbywały w dobrze ogrzaną glebę.

Zobacz więcej >

Ruszyła kampania cukrownicza, a chwościk ciągle groźny

W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już pod koniec drugiej dekady sierpnia zaczęły na polach pojawić kombajny do zbioru buraków cukrowych, a w trzeciej dekadzie sierpnia cukrownie ogłosiły rozpoczęcie kampanii cukrowniczej. Mimo tak wczesnego zbioru, plony wynoszą średnio od 50 do 70 t/ha (przy sporych zakresach polaryzacji – mocno zróżnicowanych regionalnie od 14% do 17%), w zależności od regionu i ilości deszczu w tym sezonie.

Zobacz więcej >

Chwościk buraka ciągle groźny

W tym sezonie chwościk wystąpił zdecydowanie wcześniej niż zazwyczaj, podobnie jak zresztą i wcześniej ruszyła wegetacja. Wielu producentów buraka cukrowego wykonało już 2-3 zabiegi, a niekiedy nawet 4 zabiegi fungicydowe przeciwko tej chorobie. Pierwsze zabiegi wykonywano często jeszcze w czerwcu, co jeszcze kilka lat temu nie było koniecznością.

Zobacz więcej >

Chwościk zaatakował wcześniej

Zazwyczaj przełom czerwca i lipca to moment rozpoczęcia intensywnego monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia chwościka. W tym roku jednak pierwsze symptomy porażenia chwościkiem obserwujemy już w pierwszej połowie czerwca. Sprzyja temu przebieg pogody – ciepło i opady deszczu. Poprzednie sezony pokazują, że walkę z tą chorobą należy zacząć zanim zaobserwujemy pojawienie się symptomów na roślinach.

Zobacz więcej >