Ziarno kukurydzy dosuszać, czy sprzedawać mokre?

W zależności od regionu a w rezultacie i od ilości i rozkładu opadów w czasie wegetacji stan plantacji kukurydzy na ziarno bywa różny. Tam gdzie opadów było najmniej kukurydza jest już intensywnie zbierana. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w regionach z duża ilością opadów.

Zobacz więcej >

Rozdrobnione ściernisko po kukurydzy to mniej omacnicy

Kukurydza kiszonkowa praktycznie zebrana, aczkolwiek są jeszcze regiony, w których zostały niedobitki do skoszenia. Zaczął się natomiast zbiór kukurydzy ziarnowej. Wprawdzie w tym roku średnio dla kraju omacnica prosowianka nie wyrządziła znacznych strat gospodarczych, jednak lokalnie potrafiła uszkodzić nawet 80% roślin na plantacji kukurydzy.

Zobacz więcej >

Kukurydza kiszonkowa znika z pól

Zbiory kukurydzy na kiszonkę w końcu zaczynają nabierać rozpędu, choć opady deszczu w ostatnich dniach na chwilę je wyhamowały. W rejonie północno-wschodnim kraju, czyli w zagłębiu mleczarskim, w końcu odmiany wczesne zaczynają uzyskiwać odpowiednią suchą masę do zbioru, tj. ok. 34–35%.

Zobacz więcej >

Kukurydza ma się dobrze

Lipcowe opady, nawet te o dużym natężeniu zazwyczaj pozytywnie wpłynęły na stan kukurydzy. Jest ona bardzo wysoka (nawet 3 m i więcej) a liście duże i ciemnozielone. Przypomnijmy sobie początek wegetacji dla tej uprawy nie był łatwy. Opóźnione przede wszystkim siewy martwiły niejednego plantatora kukurydzy. Rośliny także wolno się rozwijały z powodu dość chłodnego maja. Ukojenie roślinom dał czerwiec, kiedy to wreszcie temperatury się ustabilizowały.

Zobacz więcej >

Przygotuj się do zwalczanie omacnicy prosowianki

Omacnica prosowianka do najgroźniejszy szkodnik kukurydzy. Motyle coraz liczniej nalatują już na plantacje kukurydzy. Są sygnały o pierwszych złożach jaj. Wylęgłe z niej gąsienice drążyć będą korytarze (najczęściej w pędach) doprowadzają w późniejszym czasie do powstania licznych złomów pędów.

Zobacz więcej >

Opóźniona wegetacja – czy będzie miało to wpływ na plon?

W porównaniu do lat ubiegłych we wszystkich regionach kraju notowane jest dość spore opóźnienie w wegetacji upraw. Rzepak ozimy jeszcze nie wszedł w okres kwitnienia, w północnych regionach jest nadal w fazie zielonego pąka. Zboża są w początkowych fazach strzelania w źdźbło. Buraki cukrowe po miesiącu od siewu są w fazie liścieni z widocznymi zalążkami liści właściwych.

Zobacz więcej >