Wzmocnij osłabioną przez chłody kukurydzę

W tym roku wiele plantacji kukurydzy niestety nie wygląda dobrze, rośliny wolno rosną. Główną przyczyną jest zbyt niska suma temperatur dobowych, czyli mówiąc wprost – kukurydzy brakuje ciepła. Brak okien pogodowych wpłynął także na fakt, że na wielu plantacjach nie udało się wykonać zabiegu odchwaszczania w optymalnym terminie.

Zobacz więcej >

Uwaga na fuzariozę kolb

Kukurydza ziarnowa systematycznie znika z pól. Ciepła pogoda przyspieszyła zbiory nawet o – tygodnie. W zależności od wczesności odmiany (FAO) i regionu, zdarza się, że wilgotność ziarna spada nawet poniżej 20%, choć średnio utrzymuje się na poziomie ok. 20-25%. W rejonach, które zostały dotknięte suszą, plony mokrego ziarna nie przekraczają 10 t/ha, a w tych z korzystnymi opadami sięgają 15-20 t/ha.

Zobacz więcej >

Zaczęły się zbiory kukurydzy ziarnowej

Wysokie temperatury i brak wody na przełomie sierpnia i września odcisnęły swoje piętno – w większości regionów kraju kukurydza kiszonkowa jest zebrana, a kombajny zaczynają się pojawiać się w kukurydzy ziarnowej, w odmianach wczesnych i średnio wczesnych (FAO ok. 230-240). Wegetacja kukurydzy w tym roku znacząco przyspieszyła, co było wynikiem nietypowej wiosny i letnich susz.

Zobacz więcej >

Kukurydza schnie w oczach

Widać to szczególnie na lżejszych stanowiskach. Średnie temperatury dobowe sięgające ponad 30 st. C i brak opadów, to aura towarzysząca rolnikom od dłuższego czasu. Susza rolnicza wg danych IUNG-PIB pogłębiła się jeszcze bardziej, w całym kraju. 14 sierpnia pojawił się kolejny, dziewiąty już raport informujący o suszy rolniczej.

Zobacz więcej >

Odchwaszczanie i odżywianie kukurydzy

Ostatnie opady, które w zależności od regionu kraju, wyniosły od kilku do kilkudziesięciu mm wody, znacznie przyspieszą rozwój roślin. Należy się także spodziewać większej presji chwastów. W zależności od terminu siewu plantacje są w fazie od 4-6 liści do fazy 6-8 liści. Jeśli nie wykonano jeszcze zabiegów odchwaszczających, to jest to także idealny moment na przeprowadzenie zabiegu nalistnego.

Zobacz więcej >

W końcu ruszą siewy kukurydzy

Nareszcie w prognozach pogody znajdziemy optymistyczne informacje o spodziewanym ociepleniu, a tym samym w końcu pojawi się okno pogodowe na siew kukurydzy. Choć są też rolnicy, którzy zrobili to wyjątkowo wcześnie (między innymi rejon Dolnego Śląska), wykorzystując wysokie temperatury  w pierwszej dekadzie kwietnia. W tym roku sytuacja pod tym względem wilgotności gleby jest zdecydowanie lepsza niż w poprzednich latach, bo zazwyczaj okres siewu kukurydzy zbiegał się ze brakiem wody w glebie, a niekiedy wręcz z suszą.

Zobacz więcej >