Ogórek potrzebuje teraz dobrej ochrony i nawożenia

W gospodarstwach ukierunkowanych na produkcję ogórka gruntowego sezon jest na pełnych obrotach. Rośliny są mocno zaawansowane w tworzeniu plonu. Wielu odwiedzonych w lipcu przez naszych doradców ogrodników, podkreśla że tegoroczne zbiory rozpoczęły się wcześniej, jak w minionych latach. Niestety także słychać, że kampania zbioru może się szybko zakończyć, ponieważ presja chorób jest bardzo, ale to bardzo duża. Które patogeny są w natarciu?

Zobacz więcej >

Ogórek lubi dobrze „zjeść”, lubi wodę i światło rozproszone

W tunelach foliowych już rosną ogórki, a w wielu obiektach uprawy będą zakładane po nowalijkach. Warto pamiętać, że ze względu na swe pochodzenie ogórek ma specyficzne wymagania świetlne. Rośliny bardzo szybko rosną i rozwijają się przy intensywnym, lecz rozproszonym świetle. Stąd pamiętajmy o cieniowaniu szklarni oraz tuneli, bo już teraz mamy dni które należy zaliczyć do tych z bardzo „ostrym” nasłonecznieniem a takie może powodować stres u ogórka.

Zobacz więcej >

Znamy produkcję warzyw w 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny podał wynikowy szacunek produkcji warzyw w 2023 r.. W najnowszym opracowaniu wskazuje, że łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) wyniosła ponad 3,8 mln t, tj. poziom niespełna 3% niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zbiory kapusty wg analityków wyniosły ok. 632 tys. t, czyli 2% mniej niż w 2022 r. Produkcję kalafiorów oszacowano na przeszło 128 tys. t, tj. o 3% mniej niż przed rokiem.

Zobacz więcej >

Ogórki, dynia w fazie tworzenia plonu

Bieżący tydzień upływa pod znakiem mniejszych lub większych opadów deszczu w wielu rejonach Polski. Wreszcie deszcz dotarł np. na Kujawy, Mazowsze, Wielkopolskę czy Ziemię łódzką. Z ulgą odetchnęło wielu producentów warzyw, zwłaszcza te osoby, które nie dysponują możliwością nawadniania roślin. Często produkcja warzyw dyniowatych, tj. ogórków czy dyni jest prowadzona bez nawadniania.

Zobacz więcej >

Międzyplony z suszą w tle

Niestety, mimo niedawnych opadów skrajnie wysokie temperatury w lipcu odcisnęły swoje piętno, a susza rolnicza nadal dręczy kolejne uprawy i teraz według najnowszego raportu IUNG, najbardziej ucierpiały kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki i warzywa gruntowe (m.in. pomidory, ogórki). Kukurydza najgorzej wygląda obecnie w woj. lubuskim, wielkopolskim i na północy Dolnego Śląska. Susza i wysokie temperatury zbiegły się tam z newralgicznym okresem w jej rozwoju, tj. kwitnieniem (wiechowaniem i wypuszczaniem znamion), co spowodowało problemy z zapylaniem i tym samym będzie skutkowało gorszym zaziarnieniem kolb. Susza dotknęła także spore obszary woj. lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego.

Zobacz więcej >

Ogórki pod osłonami już intensywnie plonują

Kilka dni temu przywitaliśmy kalendarzową wiosnę, ale w uprawie pod osłonami sezon produkcji warzyw jest już bardzo zaawansowany. Przykładowo w produkcji ogórka jesteśmy już na etapie zbioru owoców. Po początkowo trudnym starcie – brakowało dni słonecznych po posadzeniu roślin na miejsce stałe, aktualnie rozwój roślin jest pomyślny. W uzyskaniu finalnie wysokiego plonu z m2 ogromne znaczenie ma odpowiednie żywienie ogórka.

Zobacz więcej >