Jak zapobiegać szarej pleśni w uprawie truskawek? Skuteczne metody ochrony plantacji.

Temperatury w wielu regionach kraju skomplikowały sytuację plantatorów, którzy borykają się z rosnącą presją szarej pleśni. Szara pleśń (Botrytis cinerea) to jedna z najgroźniejszych chorób truskawki, powodująca znaczne straty w plonach, zwłaszcza w okresie zbiorów. Kluczem do skutecznej ochrony jest profilaktyka i odpowiednie zarządzanie uprawą.

Zobacz więcej >

Optymalny termin zbioru truskawek i zasady ich przechowywania po zbiorze

Mimo niekorzystnej pogody zbiory truskawek z tuneli są w pełni, pomału dołączają do nich także plantacje polowe. Zadbanie o zdrowotności, jakości oraz właściwy moment zbioru truskawek oraz odpowiednie ich przygotowanie do sprzedaży mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jakości handlowej owoców i ograniczenia strat w łańcuchu dostaw.

Zobacz więcej >

Idealne warunki dla uprawy truskawek – kluczowe czynniki dla wysokiego plonu

Dla uzyskania zdrowych roślin i maksymalnych plonów warto zadbać o optymalne warunki siedliskowe oraz odpowiednie praktyki agrotechniczne.
Truskawki najlepiej rosną w pełnym słońcu – minimum 8 godzin dziennie. Optymalna temperatura do wzrostu to 18–25°C. W warunkach uprawy tunelowej należy monitorować temperaturę i wilgotność powietrza, tak by zapewnić roślinom właściwe parametry. Każde zaniedbanie w tym zakresie może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zobacz więcej >

Pierwsze zabiegi na plantacjach truskawek

Początek wiosny to dobry czas na ocenę kondycji polowych plantacji truskawek po zimie i przygotowanie ich na nowy sezon. Możemy sprawdzić, czy wystąpiły uszkodzenia mrozowe na koronach truskawek, jakie są parametry gleby, jej wilgotność i EC.

Zobacz więcej >

Ważne w fertygacji truskawek

Nawożenie truskawek może stanowić wyzwanie – zwłaszcza w nowoczesnych technologiach uprawy w substratach organicznych, gdzie wymagane jest precyzyjne ustalenie programów fertygacyjnych, dopasowanych do technologii uprawy, odmiany i jakości wody. Dobrze przygotowany program fertygacyjny pozwala jednak na precyzyjne dostarczanie składników odżywczych przez system nawadniający.

Zobacz więcej >

Susza rolnicza w całym kraju!

W najnowszym raporcie suszowym Instytut Uprawy i Nawożenia Gleb (IUNG-PIB) ogłosił, że susza rolnicza występuje już we wszystkich województwach, aż w 12 uprawach, tj.: zbóż jarych i ozimych, rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek, tytoniu, drzew owocowych, chmielu. Najbardziej dotknięte suszą zostały zboża jare, a suszę odnotowano w 1680 gminach na obszarze 23,5% gruntów ornych kraju. Suszę stwierdzono także w rzepaku i rzepiku (1678 gmin), zbożach ozimych (w 1279 gminach) i roślinach strączkowych (w 1022 gminach).

Zobacz więcej >