Susza rolnicza w całym kraju!

W najnowszym raporcie suszowym Instytut Uprawy i Nawożenia Gleb (IUNG-PIB) ogłosił, że susza rolnicza występuje już we wszystkich województwach, aż w 12 uprawach, tj.: zbóż jarych i ozimych, rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek, tytoniu, drzew owocowych, chmielu. Najbardziej dotknięte suszą zostały zboża jare, a suszę odnotowano w 1680 gminach na obszarze 23,5% gruntów ornych kraju. Suszę stwierdzono także w rzepaku i rzepiku (1678 gmin), zbożach ozimych (w 1279 gminach) i roślinach strączkowych (w 1022 gminach).

Zobacz więcej >

Polska truskawka przez cały rok?

W Polsce uprawia się truskawki, które owocują od początku kwietnia do końca listopada. Niesprzyjające w tym sezonie warunki pogodowe spowodowane niskimi temperaturami spowodowały opóźnienie zbiorów oraz zmniejszenie podaży owoców. Na pierwsze krajowe truskawki konsumenci musieli poczekać nico dłużej niż zwykle, co pozwoliło producentom sprzedać pierwsze krajowe owoce w korzystnych cenach.

Zobacz więcej >

Pierwsze truskawki

Pojawiły się pierwsze truskawki z upraw polowych. Na razie są to owoce odmian wczesnych (np. Rumba) z plantacji przyspieszanych poprzez okrywanie agrowłókniną. Pierwsze truskawki są jednak słabo wybarwione i mało słodkie, ponieważ niewiele było słonecznych dni. Ponadto owoce często są zdeformowane, gdyż powstały z niedopylonych kwiatów.

Zobacz więcej >

Kwitnienie i rozwój owoców truskawek

Ciepła i deszczowa aura sprawia, że truskawki rozwijają się bardzo szybko. Rośliny równocześnie kwitną i zawiązują owoce. Typ kwiatostanu wierzchotka sprawia, że kwiaty na roślinie zakwitają w określonej kolejności nawet przez 3-4 tygodnie, zależnie od pogody. Jako pierwsze zakwitają kwiaty w środku kwiatostanu, które również dojrzewają jako pierwsze i będą największe (i najdroższe 😊).

Zobacz więcej >

Pełnia kwitnienia truskawki

Aktualnie mamy duże ocieplenie i związany z tym intensywny wzrost roślin. Truskawki znajdują się w fazie pełni kwitnienia. Pojawiły się już pierwsze zawiązki owoców, w rozwoju których kluczową rolę pełni potas. Do zabiegu dolistnego polecamy ProFit „potasowy”, czyli wieloskładnikowy nawóz ADOB® ProFit 4-12-38 + mikro Owoce i Warzywa w dawce 4-5 kg/ha.

Zobacz więcej >

Początek kwitnienia truskawki

Truskawki w uprawie polowej dopiero zaczynają kwitnienie. Po przymrozkach i ochłodzeniu, które były pod koniec kwietnia, za kilka dni prognozowane jest duże ocieplenie. Rośliny intensywnie rozwijają się i potrzebują wszystkich makro- i mikroskładników. Jednocześnie trwa okres regeneracji po przymrozkach.

Zobacz więcej >