Optymalny termin zbioru truskawek i zasady ich przechowywania po zbiorze

Mimo niekorzystnej pogody zbiory truskawek z tuneli są w pełni, pomału dołączają do nich także plantacje polowe. Zadbanie o zdrowotności, jakości oraz właściwy moment zbioru truskawek oraz odpowiednie ich przygotowanie do sprzedaży mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jakości handlowej owoców i ograniczenia strat w łańcuchu dostaw.

Zobacz więcej >

Idealne warunki dla uprawy truskawek – kluczowe czynniki dla wysokiego plonu

Dla uzyskania zdrowych roślin i maksymalnych plonów warto zadbać o optymalne warunki siedliskowe oraz odpowiednie praktyki agrotechniczne.
Truskawki najlepiej rosną w pełnym słońcu – minimum 8 godzin dziennie. Optymalna temperatura do wzrostu to 18–25°C. W warunkach uprawy tunelowej należy monitorować temperaturę i wilgotność powietrza, tak by zapewnić roślinom właściwe parametry. Każde zaniedbanie w tym zakresie może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zobacz więcej >

Pierwsze zabiegi na plantacjach truskawek

Początek wiosny to dobry czas na ocenę kondycji polowych plantacji truskawek po zimie i przygotowanie ich na nowy sezon. Możemy sprawdzić, czy wystąpiły uszkodzenia mrozowe na koronach truskawek, jakie są parametry gleby, jej wilgotność i EC.

Zobacz więcej >

Ważne w fertygacji truskawek

Nawożenie truskawek może stanowić wyzwanie – zwłaszcza w nowoczesnych technologiach uprawy w substratach organicznych, gdzie wymagane jest precyzyjne ustalenie programów fertygacyjnych, dopasowanych do technologii uprawy, odmiany i jakości wody. Dobrze przygotowany program fertygacyjny pozwala jednak na precyzyjne dostarczanie składników odżywczych przez system nawadniający.

Zobacz więcej >

Susza rolnicza w całym kraju!

W najnowszym raporcie suszowym Instytut Uprawy i Nawożenia Gleb (IUNG-PIB) ogłosił, że susza rolnicza występuje już we wszystkich województwach, aż w 12 uprawach, tj.: zbóż jarych i ozimych, rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek, tytoniu, drzew owocowych, chmielu. Najbardziej dotknięte suszą zostały zboża jare, a suszę odnotowano w 1680 gminach na obszarze 23,5% gruntów ornych kraju. Suszę stwierdzono także w rzepaku i rzepiku (1678 gmin), zbożach ozimych (w 1279 gminach) i roślinach strączkowych (w 1022 gminach).

Zobacz więcej >

Polska truskawka przez cały rok?

W Polsce uprawia się truskawki, które owocują od początku kwietnia do końca listopada. Niesprzyjające w tym sezonie warunki pogodowe spowodowane niskimi temperaturami spowodowały opóźnienie zbiorów oraz zmniejszenie podaży owoców. Na pierwsze krajowe truskawki konsumenci musieli poczekać nico dłużej niż zwykle, co pozwoliło producentom sprzedać pierwsze krajowe owoce w korzystnych cenach.

Zobacz więcej >